пл. Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська обл., 88008
depon@carpathia.gov.ua

Юннати відзначили Всесвітній день ветландів

Юннати відзначили Всесвітній день ветландів

Першого лютого у Закарпатському обласному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді пройшов масово-виховний захід, приурочений охороні водно-болотяних угідь або ветландів.
Ветланди – це суша, яка тимчасово або постійно покрита водою. У цій екосистемі вода є головним фактором, що визначає середовище і, відповідно, рослинний та тваринний світ. За визначенням відомого вченого-натураліста Чарльза Дарвіна, болота – це молодість Землі. Саме ці біотопи  багато мільйонів років є важливими компонентами довкілля, оскільки слугують домівкою мільярдам живих організмів, вони є природними фільтрами, які очищають ґрунтові води,  перетворюючи  на придатні для життя.
У актовій залі ЗОЕНЦ до Всесвітнього дня водно-болотних угідь організовано виставку дитячих малюнків та плакатів на тему „Водоплавні птахи”, яку охоче відвідують усі бажаючі.
Розпочалось природоохоронне свято вихованців ЗОЕНЦ з розповіді  про цінність водно-болотяних угідь та історію виникнення Всесвітнього дня.  Завідувач відділу екології та природоохоронної роботи Алла Самойлова, підготувала презентацію під час якої розповіла, що 2 лютого 1971 році в місті Рамcар (Іран) була підписана Конвенція про водно-болотяні угіддя, яка мала міжнародне значення, її підтримали 160 країн. День підписання Рамсарської конвенції у 1997 році оголошено Всесвітнім днем водно-болотяних угідь. Рамсарська конвенція є першою глобальною угодою з охорони та збереження природних ресурсів. Її назва відображає початкову мету угоди – припинити знищувати водно-болотяні угіддя та зберегти існуючі.
Вихованці дізналися, що зараз мережа водно-болотяних угідь  міжнародного значення в Україні нараховує більше 30 об’єктів, серед них є і такі, що знаходяться на території Закарпаття. Зокрема, озеро Синевир, Долина нарцисів, Чорне багно, Боржавське багно, Урочище Озірний-Бребенескул,  Верхів’я річки Уж, ділянки Карстової печери „Дружба”, Чорний мочар.
Методист відділу екології та природоохоронної роботи Мирослава Копча  підготувала і провела екологічні ігри та  конкурс ,,Цікавий світ боліт”. Юннати завзято й активно виконували поставлені перед ними завдання, демонструючи при цьому свої природничі компетентності. Учасники розділились на команди, кожна з яких виконувала окремі завдання, відповідала на запитання вікторини про мешканців боліт, рослинний світ ветландів, складали прислів’я на задану тему.
Усі учасники, змагаючись між собою, впорались із поставленими завданнями, продемонстрували свої знання про ветланди і змістовно провели своє дозвілля. Зокрема, вихованка гуртка „Юні охоронці природи” Даніела Костик поділилася своїми враженнями від участі у конкурсі: „У мене раніше водно-болотяне угіддя асоціювалось з калюжею, а,  під час  заходу я дізналась, що ветланди – це унікальні та важливі для природи території, які  в перекладі з англійської мови означають „вологі землі”.
Учасники змагального конкурсу, які вибороли призові місця були нагороджені грамотами Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. Особливі успіхи здобула команда вихованців ЗОЕНЦ „Дивосвіт болота”.
Вихованці екологічної відео-студії „Дивосвіт”, яка діє у ЗОЕНЦ, вже традиційно провели відео-зйомку  і виготовили репортаж про відзначення Всесвітнього дня ветландів у ЗОЕНЦ, розміщений в YouTube за посиланням www.youtube.com/watch?v=dfiyZt7szD0&feature=youtu.be.
Проведений масово-виховний захід допоміг вихованцям більше дізнатись про надзвичайно цінні для  природи і майбутнього людей водно-болотяні угіддя, спонукав бути більш свідомими у їх дослідженні, збереженні та охороні.

 

 

За матеріалами  ЗОЕНЦ

04-02-2019