МОН приділяє значну увагу питанню забезпечення освітніх потреб національних меншин в Україні

МОН приділяє значну увагу питанню забезпечення освітніх потреб національних меншин в Україні

10 березня 2016 року у Комітеті Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин відбувся круглий стіл на тему «Посилення інституційного механізму, що регулює міжетнічні відносини в Україні в умовах децентралізації».
У заході взяли участь голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Григорій Немиря, Верховний Комісар ОБСЄ у справах національних меншин Астрід Торс, директор департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України Юрій Кононенко, народні депутати України та представники міністерств і відомств.

Директор департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН України Юрій Кононенко зазначив, що Міністерство приділяє належну увагу питанню забезпечення освітніх потреб національних меншин в Україні відповідно до вимог Конституції України та міжнародних зобов’язань країни. «Сьогодні в Україні майже 800 загальноосвітніх навчальних закладів з мовами навчання національних меншин. Повна загальна середня освіта надається шістьма мовами національних меншин, і початкова освіта – ще двома мовами», - повідомив він.

За словами Юрія Кононенка, 15 мов національних меншин вивчаються в українських школах як предмет. Разом з цим, кожного року в рамках освітньої субвенції з державного та місцевих бюджетів виділяються кошти на утримання загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням мовами національних меншин і забезпечення їх навчально-методичною базою. Так, у 2015 році було вперше видано підручники гагаузькою мовою та мовою іврит. Також, зважаючи на тимчасову окупацію Автономної Республіки Крим, Урядом було схвалено спеціальне рішення щодо видання підручників кримськотатарською мовою.

Як повідомив директор департаменту, Міністерством та місцевими органами управління освітою здійснюються спеціальні заходи щодо освіти ромської національної меншини. Юрій Кононенко зазначив, що МОН було прийнято рішення щодо підтримки талановитої молоді, яка вивчає мови національних меншин. Велика увага приділяється міжкультурній освіті, реалізується низка спільних проектів з міжнародними організаціями та громадськими організаціями національних меншин.

Юрій Кононенко зауважив, що Міністерство регулярно проводить консультації з представниками національних меншин щодо задоволення їх освітніх потреб, у тому числі і виїзні консультації на місцях. Також забезпечується інституціональне виконання цієї роботи: є відповідні підрозділи у самому Міністерстві, в органах управління освітою на місцях є посадовці, відповідальні за питання освіти національних меншин, у Інституті модернізації і змісту освіти МОН, який здійснює наукове і навчально-методичне забезпечення, є спеціальний профільний сектор. З питань забезпечення освітніх потреб національних меншин Міністерство освіти і науки активно співпрацює з Національною академією педагогічних наук України.

Окрім того, з 2009 року при МОН працює Громадська рада представників освітніх програм Всеукраїнських національних організацій національних меншин, а також проводяться консультації щодо вдосконалення українського законодавства з Верховним Комісаром ОБСЄ у справах національних меншин.


11-03-2016