пл. Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська обл., 88008
depon@carpathia.gov.ua

Обласна краєзнавча конференція Всеукраїнської акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”

Обласна краєзнавча конференція Всеукраїнської акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”

2 лютого 2019 року на базі Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій та спорту учнівської молоді відбулась підсумкова обласна конференція з презентаціями робіт переможців та призерів І (регіонального) туру Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”. Мета акції „Українська революція: 100 років надії і боротьби” – громадянське виховання дітей та молоді на засадах історичної правди про боротьбу українського народу за державну незалежність.
У цьому році закладами позашкільної та загальної середньої освіти м.Ужгород, Хустського, Виноградівського, Мукачівського, Міжгірського, Тячівського, Великоберезнянського та Ужгородського районів на конкурс було подано 30 дослідницьких робіт.
Дослідницькі роботи розподілялись за п’ятьма окремими напрямами: „Дисидентський рух опору комуністичному та тоталітарному режимові”, „Боротьба українців проти більшовицької диктатури та військової агресії Росії”, „Український визвольний рух 1930-х років, періоду Другої світової війни та у повоєнні роки”, „Українська державність: від Революції на граніті до Революції Гідності”, „Українська революція – доба національного державотворення”.
Журі розглянуло усі краєзнавчо-дослідницькі роботи, що надійшли на регіональний тур краєзнавчої акції. Члени журі оцінили зазначені роботи методом експертної оцінки відповідно до критеріїв та визначили переможців і призерів І (регіонального) туру Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”.
Аналіз надісланих матеріалів свідчить про активну участь учнівської молоді в пошуково-дослідницькій роботі, вивченні минулого та сучасного нашого краю і держави, поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді. Переважна більшість робіт присвячена тематиці Карпатської України, 80-річчя утворення якої буде відзначатися в поточному році. Частина робіт містить цікаві матеріали, що розкривають малодосліджені  факти з історії нашого краю.
У напрямку „Український визвольний рух 1930-х років, періоду Другої світової війни та у повоєнні роки” кращою виявилась робота Глеби Василя – гуртківця ЗЦТКЕСУМ, який в своїй роботі „Карпатська Січ на захисті Карпатської України” надав ґрунтовний аналіз подіям березня 1939 року із захисту січовиками новоствореної молодої держави – Карпатської України.
У тематичному напрямку „Дисидентський рух опору комуністичному та тоталітарному режимові” найкращою стала колективна дослідницька робота „Ми не маємо  права  мовчати”, яку презентував учень 10 класу Великоком’ятівської  загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів Виноградівської районної ради Онисько Богдан (керівник Білак М.І.). У роботі простежено основні етапи  розвитку дисидентського руху та опору тоталітарному режиму.
Переможцем в тематичному напрямку „Боротьба українців проти більшовицької диктатури та військової агресії Росії” журі визначило роботу учениці Ужгородської ЗОШ І–ІІІ ступенів № 6 імені В.С. Гренджі-Донського  Савко Наталії (керівник Щерба І.І.) „Гуцульська республіка в контексті державотворення”. У роботі досліджено основні етапи створення та захисту Гуцульської республіки та наголошено на взаємозв’язках уряду республіки з Західно-Українською Народною Республікою у контексті державотворення.
У тематичному напрямку „Українська революція – доба національного державотворення” найкращою виявилась роботи представників Хустського міського центру позашкільної освіти „Сузір’я” Вака Богдана (керівник Прокопів Н.В.) „Національне відродження  закарпатців”. Автор використовує широку джерельну базу спогадів очевидців, досліджуючи основні етапи національного відродження на Закарпатті.
Дослідницька робота на тему „Революція Гідності – боротьба за майбутнє” учня Мукачівського НВК „Дошкільний навчальний заклад – ЗОШ І–ІІІ ступенів –  Гімназія” Вовка Євгена (керівник Писаренко В.О.) визначена кращою у тематичному напрямку „Українська державність: від Революції на граніті до Революції Гідності”. Автором простежено основні етапи Революції Гідності в їх динаміці, наголосив на її значенні в процесах сучасного державотворення.
Переможці  обласного етапу Всеукраїнської краєзнавчої акції, а також їх наукові керівники нагороджені грамотами департаменту освіти і науки облдержадміністрації. Призери та їх керівники – грамотами Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді. Роботи переможців братимуть участь у ІІІ турі Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді  „Українська революція: 100 років надії і боротьби”, який буде проходити у березні в місті Києві.
Після завершення обласної конференції за підсумками І (регіонального) туру Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби” Закарпатським центром туризму, краєзнавства, екскурсій та спорту учнівської молоді проведено навчально-методичний семінар для педагогічних працівників, які разом з учнями підготували краєзнавчо-дослідницькі роботи, та надано методичні рекомендації із подальшої роботи у рамках Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”.
Всі учасники отримали пам’ятні сувеніри від Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій та спорту учнівської молоді та отримали натхнення для подальшого пошуку.
Зазначаємо, що відповідно до Положення про Всеукраїнську краєзнавчу акцію учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 03.05.2018 № 450, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.05.2018 за № 633/32085, зазначена Всеукраїнська краєзнавча акція триватиме до 2021 року.

 

За матеріалами ЗЦТКЕС

04-02-2019