пл. Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська обл., 88008
depon@carpathia.gov.ua

Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення”

Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення”

1 грудня, напередодні Дня Збройних сил України,  у Закарпатському обласному палаці дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” відбулося нагородження переможців обласного конкурсу літературних творів, творів образотворчого мистецтва та фоторобіт „Захисники України: історія та сьогодення”.
Конкурс розпочався у жовтні 2018 року до Дня захисника України й пройшов у кілька етапів – від шкільного до обласного.
Четвертий рік поспіль проводиться він з ініціативи департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації і дає можливість учням 5 – 10 класів закладів загальної середньої та позашкільної освіти випробувати свої творчі здібності у чотирьох номінаціях: „Лист”, „Вірш”, „Малюнок”,  „Фоторобота”. Зокрема, цьогоріч учасниками ІІ етапу стали понад тисячу учнів закладів освіти, а для участі у  ІІІ етапі було відібрано найкращі (І місце) 104 роботи, у тому числі у номінації „Лист” – 27, у номінації „Вірш” – 24, у номінації „Малюнок” – 29 та  у номінації „Фоторобота” – 24.
У роботах учнів знайшли відображення історична давність та сувора сучасність, героїчний досвід народу та особисті здобутки учасників буремних подій на сході України.
У залі „ПАДІЮНу” також тісно переплелися молодість і досвідченість, юнацький запал і доросла виваженість. Адже учасниками свята стали учні та педагоги, які підготували дітей до участі в конкурсі, педагогічні працівники, які брали участь в антитерористичній операції на сході України, солдати-строковики Національної гвардії України та  представники педагогічної громадськості районів, міст, об’єднаних територіальних громад.
Почесним гостем стала мати Героя України Олександра Капуша – Людмила Капуш.
Відкриваючи урочистості, Ганна Сопкова, директор департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації, наголосила, що 98 закарпатців не повернулися до рідних домівок з поля бою на сході України, 500 отримали поранення, а понад 4 тисячі і зараз боронять наш спокій, стоять на варті  нашої незалежності і свободи. Іменами цих героїв називають вулиці у містах і селах, на їх честь встановлюють меморіальні дошки на закладах освіти, де вони навчались. Їм присвячують книги, про них знімають фільми, про них у своїх роботах говорять, їх малюють та фіксують на фотоплівці учасники обласного конкурсу.
Наскільки важливо пам’ятати про героїв, підтримувати віру, додавати сил тим, хто бореться і день за днем в окопах згадує про тих, за кого готовий віддати життя, як важливо чекати  і вірити, поділилася з присутніми мати Героя України Олександра Капуша – Людмила Князівна.
6 лютого 2015 року ворожа граната в одну мить перервала життєвий шлях Олександра Капуша. Однак він захистив своїх побратимів і дав можливість іншим жити по той бік воєнних подій. Указом Президента України від 12 жовтня 2017 року „за виняткову мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі” Олександру Капушу присвоєно звання „Герой України” посмертно. На знак вдячності за сотні, тисячі збережених доль, за жертовність і нескореність духу вихованці та директор Домбоківської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І – ІІ ступенів Закарпатської обласної ради вручили Людмилі Князівні скатертину, вишиту руками педагогів та учнів як оберіг, як пам’ять, як символ надії.
Виховувати не лише словом, а  й  власним прикладом – справа нелегка. Однак така подвижницька місія випала на долю чоловіків, які за покликом серця – Педагоги, а за почуттям обов’язку і відповідальності – Солдати. 27 педагогів Закарпатської області пройшли, починаючи з 2014 року, горнило воєнних дій. Про те, якими є будні у гарячих точках Донбасу, що відчуваєш, перебуваючи там, про свої віру і надію, упевненість у завтрашньому дні  поділився з присутніми учасник бойових дій, а нині начальник управління освіти, охорони здоров’я, культури, сім’ї, молоді та спорту Тячівської міської ради Станіслав Дерен.
Від вдячних учнів Закарпатської області педагогам-учасникам бойових дій падіюнівці вручили подарунки, виготовлені вихованцями Чертезької та Домбоківської спеціальних загальноосвітніх шкіл-інтернатів І – ІІ ступенів Закарпатської обласної ради.
Упродовж усіх чотирьох років незмінним учасником обласних урочистостей є  Петро Михайлович Марко, заступник військового комісара – начальник відділу по роботі з особовим складом та громадськістю Закарпатського обласного військового комісаріату, учасник бойових дій в Іраку. Звертаючись зі сцени до усіх присутніх, він не розказував про жахіття сьогоднішньої війни, він наголосив, що ми всі робимо одну справу – боронимо Україну: хтось зі зброєю в руках, а хтось, як учні і більшість педагогів, – своєю підтримкою через вірш, лист, малюнок, фото і под. „А з такою підтримкою, – наголосив він, – ми нездоланні, ми просто приречені на успіх…”
Зберегти пам'ять – обов’язок і необхідність, щоб не допустити повторення, щоб додати віри у власні сили, щоб залишити слід по собі. Своєрідний пам’ятник сучасним подіям та їх учасникам створили учні закладів професійно-технічної освіти, уклавши упродовж 2015 – 2017 років книгу „Пам’ять про подвиг”. В основі – спогади, замітки про  подвиг 74 полеглих воїнів-закарпатців. Видання присутнім у залі презентувала Ірина Ладижець, зазначивши, що цю пошукову роботу буде продовжено, і книга, на жаль, поповниться новими сумними історіями, бо поповнився скорботний список полеглих закарпатців.
Саме на їх честь і на шану живим цього дня в „ПАДІЮНі” звучали поезії, пісні, художні монологи, були виконані стилізовані танцювальні композиції.
Переможців конкурсу нагороджено цінними подарунками – годинники, як нагадування про цінність кожної хвилини життя, кожної миті для творчості і добрих справ. Серед цьогорічних переможців:

у номінації „Лист”:

Флуд Артем, учень Ставненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Великоберезнянської районної ради;
Дудаш Вікторія, учениця Бистрицької загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів Мукачівської районної ради;
Мельничок Іванна, учениця Розтоківського НВК „ЗНЗ І – ІІ ступенів – ДНЗ” Міжгірської районної ради;

у номінації „Вірш”:

Гамор Ніколетта, учениця Сторожницької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Ужгородської районної ради;
Пехньо Габріела, учениця Полянської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Полянської сільської ради Свалявського району;
Дуцак Іванна, учениця Новоселицької загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів – дошкільного навчального закладу Перечинського району;

у номінації „Малюнок”:

Герич Альбіна, учениця  Калинівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Калинівської сільської ради Тячівського району;
Кіш Ніколетта, учениця Чопської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №1 Чопської міської ради;
Берец Максим, вихованець Хустського районного Центру позашкільної роботи;

у номінації „Фоторобота”:

Плескач Едіта, учениця Виноградівської гімназії Виноградівської районної ради;
Чайка Валерій, учень Мукачівської  спеціалізованої школи І – ІІІ ступенів № 4 з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів;
Петрик Вікторія, учениця Порошківської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Перечинського району.

Усі діти-учасники урочистостей традиційно також отримали солодкий подарунок – коробку цукерок „Ужгород”.
З одного боку, обласне свято виявилося скорботним, а з іншого – життєствердним і світлим, тому з вірою і впевненістю прозвучали завершальні рядки про те, що „напнуться серця струни” і „не буде більше суму” і „Вкраїна зцілить рани!”, бо український народ – великий і сильний і творить славну історію, історію переможців.

01-12-2018
Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення” Окрилені у своїй майстерності і віддані Україні: підбито підсумки обласного конкурсу „Захисники України: історія та сьогодення”