пл. Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська обл., 88008
depon@carpathia.gov.ua

На Закарпаття завітали представники Ради молодих учених при МОН

На Закарпаття завітали представники Ради молодих учених при МОН

Щоб презентувати свою діяльність і налагодити регіональну комунікацію, на Закарпаття завітали представники Ради молодих учених при МОН. Зустріч відбулася 18 лютого в Ужгородському національному університеті.

 Привітав присутніх проректор УжНУ з наукової роботи  Ігор Студеняк. Він коротко розповів про наукову роботу Ради молодих вчених вишу, зрушення у фінансуванні проєктів цих науковців тощо. Зокрема, відзначив, що 8 представників Ужгородського університету отримують цьогоріч почесну стипендію Кабінету Міністрів для молодих учених.

Діяльність Ради молодих учених при МОН презентували голова Ради Олеся Ващук та асоційований член Ради Андрій Хорольський.

Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України (РМУ при МОН) — консультативно-дорадчий орган, створений з метою сприяння реалізації конституційних прав молодих учених щодо їх участі у формуванні та реалізації державної політики у сфері наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності. Але, як зазначають самі члени Ради: „Це щось більше. Це спільнота активних молодих учених, що діють на суспільних засадах в інтересах української науки та українського молодого вченогоˮ.

Рада молодих учених при МОН стала ініціатором та організатором багатьох проєктів, які були представлені на зустрічі. Зокрема, мова йде про такі:

„Онлайн-лекції Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки Україниˮ – проєкт з організації публічних виступів, спрямованих на розвиток та професійне становлення молодих вчених;

  • „Монографія на ґрантˮ – конкурс ґрантів на безкоштовне видання монографій молодих вчених;
  • „Здобутки молодих ученихˮ – проєкт зі сприяння промоції здобутків молодих вчених.

 Цікавим цьогоріч буде премія „Молодий науковець рокуˮ, яка передбачатиме багато номінацій – від „Краща монографіяˮ до „Краще стажуванняˮ та Краща інстаграм-сторінкаˮ.

Неймовірно цікавим був і залишається проєкт  „Школа молодого науковцяˮ – інтенсивний навчально-пізнавальний інтерактивний курс, орієнтований на актуальні проблеми становлення та професійного розвитку молодих вчених України. На зимовій школі цьогоріч був і працівник УжНУ Яким Якимович, член кафедри конституційного права та порівняльного правознавства юридичного факультету.

Також відбулася презентація діяльності рад молодих учених Закарпатської області. Першою слово взяла Тетяна Малаховська, голова РМУ при ДВНЗ „УжНУˮ. Вона коротко розповіла про діяльність останніх років та найбільші досягнення молодих науковців УжНУ. Зазначила, що наші вчені часто відвідають та й самі організовують масштабні наукові конференції, їздять на стажування за програмами Erasmus+, DAAD, Visegrod, стипендіями від Вишеградського фонду тощо. Згадала і про унікальний масштабний проєкт РМУ філологічного факультету – „Інтерактивну мапу діалектів української мовиˮ та щорічний конкурс стартапів від УжНУ.

Активною є РМУ Інституту електронної фізики НАН України, діяльність якої презентувала голова Вікторія Роман. Вона також розповіла більше про будні та працю молодих фізиків-науковців, їх цікаві та унікальні розробки протягом останніх років. Пані Вікторія говорила і про важливість стажування науковців-експериментаторів за кордом, але назвала і один суттєвий недолік – не всі повертаються. З проблем назвала також недостатнє фінансування, малу підтримку експериментальних досліджень та проблему стипендій для науковців після 35 років.

Велике зацікавлення серед присутніх викликав проєкт „Дні наукиˮ, які щороку проводить ця РМУ, щоб показати дітям та молоді привабливість фаху фізика. Цей захід, до речі, є дуже впізнаваними та улюбленим серед молоді.                 На базі УжНУ також було створено Центр зі сталого розвитку УжНУ (директорка – Ганна Мелеганич) та Центр міждисциплінарних наукових досліджень УжНУ. Останній презентувала його керівниця Світлана Делеган-Кокайко. Ідея його створення полягає утому, щоб втілювати наукові дослідження та залучати науковців і студентів у міждисциплінарні, міжнародні проєкти екологічного, соціального, політичного, культурного та інших спрямувань. Центр існує віднедавна, але результати вже є – 18 лютого було презентовано проєкт „Ужгороде, дихай на повні грудиˮ Емілією Глюдзик. Також пані Світлана поділилася своїми спостереженнями: „Бар’єрами для успішної реалізації потенціалу молодого науковця може стати незнання іноземних мов, відсутність комунікації університету з стейкхолдерами та недостатня профорієнтація студентівˮ. Центр якраз покликаний вирішувати ці завдання.

22-02-2021