Відкриваючи засідання круглого столу на тему „Охорона здоров’я вуха та слуху”, виконуюча обов’язки директора Виноградівського районного інклюзивно-ресурсного центру Катерина Кеніз підкреслила, що на порядок денний винесене важливе питання, оскільки проблема соціалізації дітей з порушеннями слуху є актуальною. Вважається, що порушення слуху є найбільш поширеною паталогією у новонароджених. Дві дитини з тисячі народжуються з серйозними порушеннями слуху або глухотою, ще у двох-чотирьох дітей спостерігається середній ступінь порушення слуху. У переважній більшості глуха дитина не може опанувати усним мовленням, що є необхідним фактором для досягнення належного рівня інтелектуального, емоційного і соціального розвитку. Це також є підставою для соціалізації дитини і відкриває шлях до інклюзії та інтеграції. У результаті дитина отримує якісну освіту і в майбутньому зможе мати високі шанси на працевлаштування згідно своєї кваліфікації.
У вступному слові директор громадської організації „Я чую з Кохлеар” Сворень Людмила Григорівна відмітила, що батькам необхідно розуміти, що найвідповідальніший етап − це не сама операція, а подальша слухомовленнєва реабілітація, адже кохлеарний імплант не може повністю відновити уражений слуховий аналізатор. Тому комплексну слухомовленнєву реабілітацію повинні здійснювати кваліфіковані фахівці за активної участі батьків та близьких людей.
Заступник головного лікаря дитинства та пологової допомоги Довжанчук Ольга Іванівна зазначила, що аудіологічний скринінг працює у Виноградівському пологовому відділенні з 2016 року. За цей період обстежено 2080 дітей, з них виявлено двох дітей з порушенням слуху, яким надана відповідна допомога.
Начальник відділу з обслуговування інвалідів, ветеранів війни і праці Меркулова Наталія Василівна повідомила присутніх про те, що надається грошова компенсація дітям з втратою слуху для придбання мобільного телефону або планшету.
Під час засідання вчитель-дефектолог, сурдопедагог початкової школи, аспірант інституту спеціальної педагогіки НАПН України, Заїка Світлана Кіндратівна звернула увагу учасників круглого столу, що необхідно розробити повний комплексний процес реабілітації після імплантації протягом усього життя людини, а також забезпечити таких осіб повним пакетом необхідних послуг, у тому числі гарантію на технічне забезпечення і обслуговування кохлеарного імпланта.
Фахівець з налаштування систем кохлеарної імплантації Заїка Дмитро Михайлович відмітив, що здатність дитини слухати безпосередньо пов'язана з технічним станом кохлеарного імплантат. Одже, обслуговування вимагає постійної заміни елементів живлення, періодичної заміни процесора, його налаштування, а ці витрати лягають на плечі батьків.
Ковач Діана Михайлівна, мама дитини з порушеннями слуху, висловила думку, що виникає велика проблема у наданні реабілітації дітям з порушеннями слуху за відсутності фахівців − сурдопедагогів.
Учасники круглого столу визнали, що кохлеарна імплантація залишається єдиним дієвим засобом вирішення проблеми при тяжкому порушенні слуху та глухоті. Спільно з тривалою та інтенсивною сурдопедагогічною підтримкою та за активної участі батьків у цьому процесі, вона допомагає дітям з порушеннями слуху відчути себе повноцінними членами суспільства.
За матеріалами КУ „Виноградівський ІРЦ №1”