Про хід виконання Програми розвитку освіти Закарпаття на 2013 – 2022 роки у 2020 році

Пріоритетними в діяльності освітньої галузі Закарпатської області є завдання,  пов’язані із підвищенням якості і конкурентоспроможності освіти в нових економічних і соціокультурних умовах, прискоренням інтеграції України у міжнародний освітній простір.  Серед найважливіших завдань, виконаних у 2020 році, є:

проведення свят, конкурсів, змагань, фестивалів дітей та юнацтва, нагородження їх переможців; забезпечення участі команд у всеукраїнських, обласних, зональних та інших заходах;

підтримка молоді у здобутті вищої освіти. Надання пільг з оплати за навчання студентам, які навчаються у закладах вищої освіти  області на контрактній основі;

впровадження механізму стимулювання обдарованої молоді, педагогічних працівників. Зокрема, відзначення грошовими преміями переможців учнівських олімпіад та вчителів, які їх підготували, відзначення кращих  випускників за  найвищі результати зовнішнього незалежного оцінювання та вчителів-переможців обласного етапу Всеукраїнського  конкурсу „Учитель року – 2020”  тощо.

Реалізації зазначеного сприяла Програма розвитку освіти Закарпаття на 2013 – 2022 роки (далі – Програма). Для цього з обласного бюджету  було затверджено видатки  (з урахуванням змін) у сумі 1000,0 тис. гривень.  Профінансовано (фактичні видатки) у сумі 880,4 тис. гривень.

Зокрема, за рахунок коштів обласного бюджету, передбачених на реалізацію Програми, проведено обласне свято до Дня матері за підсумками конкурсу „Малюнок, вірш, лист до мами” (35,3 тис. грн). Переможців цього конкурсу відзначено грошовими преміями: за   І місце – три тисячі гривень, за ІІ місце – дві тисячі п’ятсот гривень, за третє місце – дві тисячі гривень, заохочення – тисяча гривень. На  обласний конкурс „Захисники України: історія та сьогодення” виділено кошти  в сумі 41,0 тис. грн. У 2020 році у          ІІІ (обласному) етапі конкурсу, що проводиться департаментом освіти і науки облдержадміністрації з 2015 року, було представлено 102 роботи, обрані в чотирьох номінаціях з-поміж 700 робіт учнів, вихованців закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної), позашкільної освіти області. За перемогу в конкурсі учнів нагородили грошовими преміями, розмір яких становить (без урахування утримання прибуткового податку та військового збору):  за І місце – три тисячі гривень, за ІІ місце – дві тисячі п’ятсот гривень, за третє місце – дві тисячі гривень, заохочення – тисяча гривень.

З метою підтримки та заохочення творчої молоді відзначено грошовою премією у сумі три тисячі гривень переможця акції, що відбулася до Дня української писемності та мови. 8 листопада 2019 року Українським радіо  проведено ХІХ Всеукраїнський радіодиктант національної єдності. Серед           6 тисяч осіб, які надіслали свої роботи організаторам, лише двоє учасників написали диктант, не допустивши жодної помилки. Серед них і юна закарпатка – Анастасія Швец, учениця 6 класу Тур’я-Реметівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Перечинського району.

Крім того, цінними подарунками відзначено переможців Міжнародного фестивалю юних талантів „Рекітське сузір’я – 2020” у 12 номінаціях ( 18 тис. гривень).

Традиційно щороку в області відзначають випускників, які за результатами зовнішнього незалежного оцінювання отримали найвищу кількість балів з навчального предмета – 200. У 2020 році в області було 7 таких випускників.  З обласного бюджету на цей захід  було спрямовано 87,0 тис. гривень.

  В області також упроваджено механізм стимулювання обдарованої молоді, педагогічних працівників. Зокрема, відзначення грошовими преміями переможців учнівських олімпіад та вчителів, які їх підготували, відзначення кращих  випускників за  найвищі результати зовнішнього незалежного оцінювання та вчителів-переможців обласного етапу Всеукраїнського  конкурсу „Учитель року – 2020”  тощо.

У минулому  році 232 закарпатські педагоги виборювали право називатися найкращим у номінаціях „Зарубіжна література”, „Історія”, „Образотворче мистецтво”, „Початкова освіта”, „Хімія”. 15 учителів області за перемогу в обласному етапі конкурсу „Учитель року – 2020” відзначено грошовими преміями: за І місце – п’ять мінімальних зарплат, за ІІ місце – чотири, за третє місце – три мінімальні зарплати.

У 2020 році ІІІ (обласний) етап Шостого обласного фестивалю-конкурсу ,,Воскресни, писанко!” провести у звичному публічному форматі через ситуацію, пов’язану із загрозою поширення коронавірусної хвороби COVID-19, не було можливості. Фотоматеріали було узагальнено і розміщено з 13 до         16 квітня окремими шістьма сторінками на вебсайті департаменту. Навіть такий формат проведення ІІІ (обласного) етапу фестивалю-конкурсу дав можливість побачити, наскільки творчими, талановитими і цілеспрямованими є педагоги та їхні вихованці, і наскільки відповідальними, зацікавленими та ініціативними можуть бути батьки.

На обласному рівні з метою піднесення ролі й авторитету педагога в суспільстві, відзначення кращих працівників за значний особистий внесок у розвиток освітньої галузі щороку, починаючи з 2008 року, відповідно до клопотань місцевих органів управління освітою та закладів освіти, присуджується обласна педагогічна премія імені Августина Волошина.  У     2020 році до нагородження представлено 17 осіб, а розмір премії становив       10 тисяч гривень.  Загалом  із цьогорічними лауреатами кількість номінантів за весь період становить 240  осіб.

З метою підтримки молоді у здобутті вищої освіти за рахунок обласного бюджету надано пільги з оплати за навчання студентам, які навчаються у закладах вищої освіти  області на контрактній основі. Така фінансова підтримка департаментом малозабезпечених категорій студентів   ̶  це крок до розширення доступу громадян до здобуття вищої освіти та здійснення заходів щодо соціального захисту учасників освітнього процесу у вищій школі. Зазначимо, що ця робота з 2012 року має системний характер і досить динамічно реагує на потреби суспільства як у частині контингенту студентів, так і в грошовому   забезпеченні виплат.

У 2020/2021 навчальному році допомогу з оплати навчання на контрактній основі отримали 82 студенти із  соціально незахищених сімей на загальну суму 695417 гривень. Серед студентів пільгових категорій: 15  ̶  діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування (виплачено 100 відсотків вартості навчання за рік), 36  ̶  діти-інваліди та інваліди дитинства (50 відсотків вартості навчання за рік), 28  ̶  студенти з багатодітних сімей (виховують  5 і більше неповнолітніх дітей, у тому числі студентів або учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти до 23 років);  2  ̶  студенти, у яких обоє батьків інваліди (50 відсотків вартості навчання за рік); 1 – студент, батько якого помер внаслідок поранення, захищаючи незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

Загалом Програма є ефективною та спрямована на розвиток освітньої галузі  в області.     

Разом з тим слід зазначити, що на реалізацію заходів Програми на        2020 рік рішенням сесії обласної ради  передбачено фінансування в сумі 10800,0 тис. гривень. Однак рішеннями сесій обласної ради від 18 квітня     2020 року  № 1702 „Про внесення змін до рішення обласної ради від 20 грудня 2019 року №1629 „Про обласний бюджет на 2020 рік” зменшено обсяг фінансування Програми на 8600,0 тис. грн на проведення першочергових (невідкладних) заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (СОVID-19) на території Закарпатської області, а від   17 грудня 2020 № 39 „Про внесення змін до рішення обласної ради від              20 грудня 2019 року №1629 „Про обласний бюджет на 2020 рік”(зі змінами від 18 березня, 05 травня,16 липня, 01 жовтня 2020 року) зменшено обсяг на    1200,0 тис. гривень. Тобто упродовж року загалом зменшено фінансування на 9800,0 тис. грн, які департаментом освіти і науки облдержадміністрації було заплановано спрямувати на створення нового освітнього середовища в закладах загальної середньої освіти.