У січні цього року вихованці гуртка ,,Спелеологія” Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді (керівник Монич О.О.) взяли участь у зимових лижних походах. Під час цих подорожей вони використовували спеціальне спорядження – скітурівські лижі.
Мета походів полягає у закріпленні вмінь та навичок, одержаних під час навчальних занять у гуртку, вдосконаленні техніки лижного туризму, перевірці фізичних можливостей та витривалості гуртківців, підвищенні спортивної майстерності, ознайомленні з природними об’єктами на маршруті походу.
Вихованці із задоволенням беруть участь в одноденних лижних походах. Зокрема, 20 січня 2019 року було проведено одноденний похід на скітурівських лижах за маршрутом: м.Перечин – ,,Світильник” – ,,Анталовецька поляна” – с.Кам’яниця, а згодом, 27 січня – за маршрутом: с.Кам’яниця – ,,Анталовецька поляна” – с.Кам’яниця. Маршрути лижних походів пролягають повз цікаві природні пам’ятки, історичні об’єкти, інші цікавинки нашого краю, зокрема ,,Анталовецьку поляну”, джерело ,,Світильник” та ,,Чаша Масарика”.
Антоловецька поляна – одна з вершин Вулканічних Карпат, кратер давно згаслого вулкану, її висота становить 968 м.н.р.м. Зі східного боку цієї галявини, в лісі піднімаються кам’яні брили – залишки вулканічної пробки, викинутої з жерла кратера. Це найвища точка гори, яка є пам’яткою природи місцевого значення, належить до заповідного фонду України. ,,Чаша Масарика”, яка знаходиться біля гірського джерела, витесана з цільного шматка андезиту. Існує легенда, що у 20-ті роки минулого століття на цьому місці, біля джерела, відпочивав перший чехословацький президент Томаш Масарик.
У поточному навчальному році лижний туризм набув неабиякої популярності серед вихованців Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій та спорту учнівської молоді. До проведення занять залучилися вихованці гуртків „Спортивне орієнтування” (керівники Більце А.П. та Янчук Ю.І.), які за сприятливих погодних умов тренувалися бігу на лижах не тільки для вдосконалення техніки лижного туризму, але й для отримання навиків лижного орієнтування.
Юні спелеологи проявляють неабияку старанність, відпрацьовуючи техніку скітуру, готуються взяти участь у багатоденних зимових лижних походах, складніших за рівнем виконання, маршрути яких прокладені Полонинським хребтом Карпат, Бескидами, Чорногорою та Мармарошом.
Зазначимо, що лижні походи відрізняються від піших більшою швидкістю долання маршруту, легшим проходженням відрізків із глибоким снігом та приємнішим способом спускатися вниз. Скітур (англ. ski-tour) – проходження туристичного маршруту, який включає підйоми та спуски, на спеціальних лижах. Він є комбінацією гірського та лижного походу і дає можливість долати гірські схили, де немає звичних доріг або не встановлено гірськолижних підйомників.
Скітур – це один із найбільш гармонійних видів зимового відпочинку – поєднання свободи руху, фізичного навантаження, відчуття першовідкривача. Скітурівські лижі – це особливий вид лиж, який використовується для подорожування по засніженому гірському бездоріжжі. Ці лижі обладнані спеціальними особливими кріпленнями, які дозволяють п’яті відриватися, та камусами. Камус на підйомі запобігає ковзанню лижі назад.
За матеріалами ЗЦТКЕС