Забезпечення прав на освіту мовами національних меншин у закладах освіти з румунською мовою навчання Закарпатської області у 2020/2021 н. р.

У Закарпатській області представникам румунської національної меншини, як і іншим національним меншинам, забезпечується право на користування й навчання рідною мовою, використання національної символіки, відзначення національних свят та будь-яку іншу діяльність, що не суперечить чинному законодавству.

Відповідно до частини другої статті 7 Закону України „Про освіту” особам, які належать до національних меншин України, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується шляхом створення відповідно до законодавства окремих класів (груп) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою і не поширюється на класи (групи) з навчанням українською мовою.

Відповідно до підпункту 18 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України „Про освіту” з 1 вересня 2020 року особи, які належать до національних меншин, поступово збільшують кількість навчальних предметів, що вивчаються українською мовою.

Статтею 5 Закону „Про повну середню освіту” передбачено, що особи, які належать до національних меншин, мови яких є офіційними мовами Європейського Союзу, у 5 класі здобувають освіту державною мовою в обсязі не менше 20% з поступовим збільшенням до не менше 40% у 9 класі. Особи, які належать до інших меншин, здобувають базову освіту державною мовою в обсязі не менше 80% річного обсягу навчального часу. Частиною 5 статті 5 визначено, що угорці, румуни, словаки мають право здобувати початкову освіту мовою нацменшин.

На виконання зазначеного відповідно до потреб населення області сформовано мережу закладів дошкільної освіти у Закарпатській області. В області функціонують 596 закладів дошкільної освіти, із яких 115 забезпечують потреби національних меншин. У трьох закладах освіти (ДНЗ с. Середнє Водяне та ДНЗ у с. Біла Церква Рахівського району, Глибокопотіцький  дошкільному навчальному заклад Тячівського району) виховується 159 дітей румунською мовою, що складає 0,5 % від загальної кількості закладів.

У 2020/2021 навчальному році у 117 комунальних та 6 приватних закладах загальної середньої освіти (ЗЗСО) 20 721 учень здобувають освіту мовами національних меншин,              у тому числі у 14 закладах освіти 2612 учнів румунською мовою, з яких два заклади освіти з навчанням двома мовами: українською та румунською (Білоцерківська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів Рахівської районної ради, Нижньоапшанська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів Нижньоапшанської сільської ради Тячівського району).

Освітній компонент предметів інваріативної частини навчального плану має істотні складові, що спрямовані на вивчення елементів історії румунської меншини, зокрема: „Історія України”, „Всесвітня історія”, „Географія”, „Зарубіжна література”, „Музичне мистецтво”, „Образотворче мистецтво”, які є обов’язковими для вивчення всіма учнями.

Водночас задовільняти свої етнокультурні та духовні потреби представники румунської національної меншини мають можливість, беручи активну участь у різного роду у заходах культурно-мистецького спрямування: „Мерцишор”, дні румунської культури, конкурс літературного читання М. Емінеску та ін.

З метою реалізації освітніх потреб заклади загальної середньої освіти з навчанням румунською мовою забезпечені освітніми програмами та підручниками для 1, 2, 3 класів Нової української школи. Учні 4 та 5 – 11 класів забезпечені чинними навчальними програмами та підручниками.

В умовах карантину вжито заходів щодо створення належних умов для доступу дітей – представників національних меншин – до якісних освітніх послуг, а саме:

відповідно до навчальних планів викладачами кафедр та методистами Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти (далі – ЗІППО) підготовлено навчальні матеріали – лекції, презентації, методичні рекомендації, практичні завдання, конспекти уроків та тестові завдання для проходження курсів в режимі онлайн;

викладачами кафедр та методистами ЗІППО організовано (також в режимі онлайн) науково-методичне консультування учасників дистанційного навчання;

вчителі початкових класів ЗЗСО з навчанням мовами національних меншин НУШ отримують навчальні матеріали „Навчаємось разом дистанційно”.

Фахівців з румунської мови та літератури для ЗЗСО готує кафедра класичної та румунської філології факультету іноземної філології Ужгородського національного університету.