Забезпечення прав на освіту мовами національних меншин у закладах освіти з словацькою мовою навчання Закарпатської області у 2020/2021 н. р.

Представники словацької нацменшини можуть навчатися рідною мовою  у спеціалізованій загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів № 4 із поглибленим вивченням словацької мови Ужгородської міської ради.

Так, у 2020/2021 навчальному році в 11 класах здобувають освіту 354 учні. Навчання в початкових класах (138 учнів) проводиться словацькою мовою, як окремий предмет словацьку мову вивчають у 5 – 11 класах.

У 2020/2021 навчальному році словацьку мову як другу іноземну вивчають у Сторожницькій загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів (56 учнів), Анталовській загальноосвітній школі І – ІІ ступенів (23 учні) (Ужгородський район), Мукачівській загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів № 20 ім. О.Духновича Мукачівської міської ради (81 учень), Мукачівській загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів № 13 Мукачівської міської ради (78 учнів).

Крім того, як факультатив, курс за вибором чи гурток словацьку мову опановують 975 школярів у 10 закладах загальної середньої освіти: Сторожницькій загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів, Середнянській загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів, Анталовській загальноосвітній школі І – ІІ ступенів, Оноківській загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів (Ужгородський район), Перечинській гімназії ІІ – ІІІ ступенів суспільно-гуманітарного напрямку, Тур’я-Реметівській загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів, Тур’я Пасіцькій загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів (Перечинський район), Великоберезнянській гімназії, Ужгородській загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів № 15 Ужгородської міської ради та Довжанській загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів Іршавської районної ради, а також групи зі словацькою мовою навчання функціонують на базі закладів дошкільної освіти № 42 і № 36 загального розвитку Ужгородської міської ради.

На кафедрі словацької філології ДВНЗ „Ужгородський національний університет”  функціонує лекторат словацької мови і культури. Навчальний процес забезпечують один професор, доктори філологічних наук та п'ять доцентів, кандидатів філологічних наук і лектор зі Словаччини. У 2020/2021 навчальному році на відділенні здобувають освіту 37 студентів. 

З метою реалізації завдань, визначених Протоколом ХІV засідання Двосторонньої українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти і культури, зокрема щодо реалізації прав представників словацької національної меншини України на навчання рідною мовою або вивчення рідної мови, відповідно до законодавства України, укладено та створено навчальні програми, підручники, навчально-методичні посібники для викладання навчальних предметів, у тому числі словацької мови та літературного читання  у 1 – 4 класах; словацької мови і літератури (словацької і світової) у 5 – 11 класах (як предмет чи факультативний курс).

З метою реалізації освітніх потреб заклади загальної середньої освіти зі словацькою мовою навчання забезпечено освітніми програмами та підручниками:

учнів 4 та 5 – 11 класів забезпечено чинними навчальними програмами та підручниками, перекладними виданнями, які затверджені наказами та рекомендовані листами Міністерства освіти і науки України;

перекладено словацькою мовою з української підручники для Нової української школи для 1 – 3 класів з навчальних предметів природничо- математичного циклу: „Математика” та „Я досліджую світ” (переклад здійснено робочою групою вчителів спеціалізованої загальноосвітньої школи І – III ступенів № 4 із поглибленим вивченням словацької мови Ужгородської міської ради);

відповідно до листа ДНУ „Інститут модернізації змісту освіти” від 13.10.2020 № 221/10-2956 комісією з російської мови та інших мов національних меншин Науково-методичної ради Міністерства освіти і науки України розглянуто матеріали науково-методичної експертизи щодо використання в класах з навчанням словацькою мовою закладів загальної середньої освіти посібників (3-4 клас), виданих в Словацькій Республіці, з висновком „Схвалено для користування у класах з навчанням угорською та словацькою мовами закладів загальної середньої освіти” (протокол № 3 від 06 жовтня 2020 року), як додаткові матеріали для вивчення угорської та словацької мов: підручник „Slovenský jazуk” (Словацька мова) для 3-го класу, підручник ,,Čitanka” (Читанка) для 3-го класу.