Більшість учнів профтехів навчається на бюджеті - результати аудиту галузі

Більшість учнів профтехів навчається на бюджеті - результати аудиту галузі

Більшість учнів профтехів навчається на бюджеті, а ще безкоштовно проживає в гуртожитках. Це підтверджують результати аудиту галузі. У середньому понад 90% випускників шкіл, які обрали профосвіту, навчаються за регіональним або державним замовленням, а за контрактом вчаться здебільшого дорослі. Найбільше контрактників у Вінницькій (14,4%), Хмельницькій (11,1%) та Київській (9,3%) областях.

За оцінкою Державної служби зайнятості у 2020 році, ринок праці потребує кваліфікованих робітників, які мають професійну освіту. Найбільший запит роботодавців припав на слюсарів, швачок, електрогазозварників, трактористів, продавців та водіїв. Отримати ці професії можна щонайменше за пів року, а далі – почати заробляти кошти.

А втім, українські вступники продовжують обирати вищу освіту. Наприклад, у 2019-2020 навчальному році у вишах здобували освіту 1,5 мільйона студентів, а в закладах профтехосвіти – трохи більше 245 тисяч учнів. У підсумку фахівці з вищою освітою не завжди можуть знайти роботу за фахом. Більше третини з тих, хто має статус безробітного, – молодь до 35 років.

МОН реформує професійно-технічну освіту, щоб кожен охочий міг здобути затребувану на ринку праці професію у комфортних умовах.  Вже у 2020 році Уряд інвестував 100 млн гривень в оновлення обладнання та покращення умов, де навчаються учні. Впродовж 2017-2019 років 1160 роботодавців почали співпрацювати із закладами за дуальною формою освіти: у такий спосіб учні можуть отримати практичний досвід під час навчання й почати заробляти. Також для якісної підготовки учнів готуються нові освітні стандарти на компетентнісній основі.

За матеріалами Міністерства освіти і науки України

08-12-2020