«Хустські оленята» у фіналі проєкту-конкурсу «Відкривай Україну»

«Хустські оленята» у фіналі проєкту-конкурсу «Відкривай Україну»

Освітній проєкт-конкурс «Відкривай Україну» 4 роки доводить всій країні, що молодь є рушійною силою змін, вона може і хоче змінити на краще нашу країну. Мета проєкту-конкурсу – створити середовище для розвитку підлітків міст України, у якому вони оволодіють необхідними вміннями та отримають можливість реалізувати командою власну ідею у школі, а згодом – у місті.

Усе почалось ще у 2016 році, коли учні 8-10 класів Хустської спеціалізованої школи І – ІІІ ступенів № 6 Хустської міської ради Закарпатської області вирішили взяли участь в освітньому проєкті «Відкривай Україну». З ініціативи керівника команди «Хустські оленята», було організовано екологічну акцію з прибирання та облаштування міського пляжу на березі річки Ріка.

Потім учасниками проєкту було проведено шкільний різдвяний ярмарок, отримані кошти було спрямовано на створення графіті на національно-патріотичну тему.

Перемога у першому етапі (обласний тур) дала можливість команді «Хустські оленята» взяти участь у півфіналі Всеукраїнської акції «Відкривай Україну», що відбулася у місті Львові (червень 2017 року). Перемога у півфіналі проєкту дала змогу створити власний екологічний проект «Очищення річки Хустець» та представити його у фіналі акції, що відбувався у місті Києві (листопад 2017 року). Виступ у столиці України також приеніс перемогу, що дозволило команді «Хустські оленята в листопаді 2018 року вони презентувати свій проєкт у Міжнародному етапі акції в Німеччині.

Стажування та обмін досвідом в одній із шкіл Німеччини збагатили учнів, учасників проєкту, новими враженнями, досвідом, позитивними емоціями. Подорож тривала з 16 по 28 листопада 2018 року. Стажування передбачало проживання протягом 8 днів у німецькому місті Мангейм та спілкування з учнями однієї із місцевих шкіл. Учні обговорювали екологічні проблеми світу та способи їх вирішення. Упродовж перебування в Німеччині школярі зустрічалися з представниками місцевої влади, громадськими активістами та людьми, яким не байдуже майбутнє нашої планети. Також учні спілкувалися із представниками Всесвітньої організації  «Greenpeace», які активно розповідали учням про свої акції та заходи щодо збереження навколишнього середовища. «Хустським оленятам» вдалось втілити в життя свої проєкти на тему «Яким я бачу майбутнє Землі». У день творчої роботи над проєктами до учнів завітала художниця, яка допомогла втілити їхні задуми в реальність.

У вересні 2018 року сформовано нову команду Хустської спеціалізованої школи І – ІІІ ступенів № 6 Хустської міської ради Закарпатської області, яка отримала назву «Хустські оленята: перезавантаження». З ініціативи оновленої команди в рамках проекту «Відкривай Україну”, було проведено акцію «Жива бібліотека».

 «Жива бібліотека» – це акція, яку започаткувала молодь Західної Європи ще на початку 2000-х років. Мета акції – привернути увагу учнів до проблеми незацікавленості у читанні книг. Під час акції «Жива бібліотека» її учасники не читають книги, як це зазвичай прийнято у бібліотеці, а спілкуються із гостями бібліотеки. Тобто заздалегідь у бібліотеку запрошують гостя, який має бути цікавим співрозмовником і професіоналом своєї справи (юрист, лікар, письменник). Тож учасники «Живої бібліотеки» читають не книги, а знайомляться із історією життя, шляхом до успіху людини, яку вони запрошують у бібліотеку.

Учні школи у рамках участі в освітньому проекті «Відкривай Україну» на першому, шкільному етапі, підхопили цю ідею і з березня 2019 року розпочали акцію «Жива бібліотека» у своїй школі. У школі вже встигли побувати 2 гостей: 4 березня 2019 року першим гостем «Живої бібліотеки» став настоятель римо-католицької церкви отець Олександр Сулінчак, прямий нащадок першого директора Хустської гімназії. На зустрічі отець розповідав про навчання лікарської справи та свій життєвий вибір стати священником. Зустріч пройшла у формі цікавої бесіди, й кожен бажаючий зміг поставити запитання гостеві.

 4 квітня 2019 року гостем «Живої бібліотеки» став історик-екскурсовод Сергій Прокоп. На зустрічі з паном Сергієм учні мали змогу більше дізнатися про тонкощі професії екскурсовода та про те, де і як її можна здобути. Також гість розповів, як почав займатися улюбленою справою та які міста Закарпаття об’їздив.

Учні та вчителі Хустської спеціалізованої школи І – ІІІ ступенів № 6 Хустської міської ради Закарпатської області, разом із друзями, у рамках участі в освітньому проекті «Відкривай Україну», прибрали невелику частинку берегів річки Ріка та долучилися до всесвітнього флешмобу #trashtag!

На другому, міському, етапі команда зацікавилася ідеєю екокосметики, що спонукало юних активістів провести екоакцію на тему «Екологічно чиста косметика у нашому житті». Учні 7-10 класів протягом двох місяців шукали рецепти, експериментували і нарешті виготовили мило-гель для душу та помаду для губ! Звичайно, через обмеженість ресурсів косметика, виготовлена власноруч, не зовсім відповідала бажаним результатам щодо натуральних компонентів, тому що основу для мила і гелю було замовлено з Інтернету на кошти, зібрані під час благодійних ярмарок. Інші компоненти, зокрема, такі, як ефірні олії та барвники, були натуральними та екологічно чистими. Блиск для губ був виготовлений із натурального воску, вазеліну, какао порошку та масла какао. Косметика презентована у скляних флаконах та алюмінієвих ємностях, тому що учні-учасники «Хустських оленят» агітують за життя без пластику, адже він забруднює навколишнє середовище та згубно впливає на екологію Землі.

Проведення цієї акції мало на меті привернути увагу громадськості до екологічних проблем краю та вмотивувати їх використовувати, чи то навіть виготовляти власноруч, екологічно чисту косметику в домашніх умовах, не застосовуючи пластикове пакування.

8 червня у півфіналі проєкту «Відкривай Україну», який проходив у Івано-Франківську, команда учнів 7-10 класів успішно захистила свій проєкт перетворення Хуста в перше місто в Україні в стилі «zero waste» і потрапила у фінальний тур. Фінал освітнього проєкту «Відкривай Україну» відбудеться у жовтні 2019 року.

За матеріалами управління освіти, релігій та у справах національностей Хустської міської ради

13-06-2019