Міжнародний день пам’яті про чорнобильську катастрофу. 35-ті роковини трагедії на ЧАЕС

Міжнародний день пам’яті про чорнобильську катастрофу. 35-ті роковини трагедії на ЧАЕС

26 квітня в Україні День чорнобильської трагедії. З цієї нагоди в м. Ужгород та інших населених пунктах області відбулися мітинги-реквієми та церемонії покладання квітів до монументів закарпатським ліквідаторам Чорнобильської катастрофи. Представники облдержадміністрації, обласної ради, активу громадської організації ,,Союз Чорнобиль Україна”, правоохоронці, освітяни, громадськість міста під час мітингу-реквієму вшанували хвилиною мовчання пам’ять ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

Цього дня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції проводилося планове виключення реактора, перевірка електрообладнання. У результаті різкого стрибка напруги стався хімічний вибух, внаслідок якого в атмосферу викинуто близько 520 небезпечних радіонуклідів. Вибух був настільки потужним, що забруднення розповсюдилося на значні ділянки території України та інших республік колишнього Радянського Союзу. Забруднено близько 155 000 кв.км території, що складає майже половину загальної площі території Італії. Сільськогосподарські угіддя площею майже 52 000 кв.км, а це більш ніж площа території Данії, забруднені цезієм-137 і стронцієм-90 з періодом напіврозпаду в 30 і 28 років відповідно.

За офіційними повідомленнями, відразу після катастрофи загинула 31 людина, а 600 000 ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації. Майже 404 000 людей були переселені, проте мільйони, як і раніше, живуть в умовах, коли залишкова дія, що зберігається, створює цілу низку небезпечних наслідків. 15 грудня 2000 року діяльність ЧАЄС як виробника електроенергії було припинено.

У зв’язку з 35-ми роковинами Чорнобильської катастрофи у закладах освіти області проведено інформаційні, просвітницькі, культурно-мистецькі, інші заходи, пов’язані з роковинами цього екологічного лиха, вшановано подвиг учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

У театральній залі Закарпатського обласного палацу дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” проведено тематичні літературні читання художньо-документального роману білоруської письменниці, нобелівської лауреатки 2015 року Світлани Алексієвич (переклад Оксани Забужко), присвячені річниці Чорнобильської катастрофи. Вихованці театральної студії „Синтез”, під керівництвом С.Г.Дворциної, юні актори розповідали голосами „маленьких людей” про катастрофу, що зруйнувала мільйони життів, перевернула світогляд цілого покоління. Проникливо й душевно звучали авторські вірші Уляни Піясюк, українські пісні у виконанні Ксенії Стадніченко (керівник І.В.Білоус).

У „ПАДІЮНі” провели низку інших заходів, приурочених до цієї трагічної дати в історії України: уроки мужності „Чорнобильські уроки: скорбота пам’яті людської”, інформаційно-виховні бесіди „Чорнобиль – попередження, набат. Його уроків людство не забуде”,  години спілкування „Чорнобиль: біль і пам'ять”, на яких пригадали події, які відбулися 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять ліквідаторів аварії. У студії образотворчого мистецтва ім. З. Баконія вихованці зобразили на малюнках своє бачення, розуміння подій Чорнобильської катастрофи.

26 квітня – у день 35-их роковин трагедії вихованці та відвідувачі палацу мали можливість почути трансляцію радіопередачі дитячо-юнацької радіостудії „ПАДІЮН-лайф” „Чорнобиль – чорний біль нашої землі” – про мужність ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

З вихованцями гуртків „Історичне краєзнавство”  (керівники Л.М. Хаща, Ю.А. Малик, В.Б. Мазур), „Екологічне краєзнавство” (керівник  О.В. Кононенко) Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій та спорту учнівської молоді проведено заняття пам’яті  „Чорнобиль – то печаль твоєї, Україно, долі”, „Відлуння Полинового болю”. Педагогічні працівники розповіли гуртківцям про страшні квітневі дні вісімдесят шостого року та ознайомились з історією трагедії, яка трапилася на Чорнобильській атомній електростанції. Хвилиною мовчання гуртківці вшанували пам’ять усіх, загиблих від великої дози опромінення.

   

У Закарпатському обласному центрі науково-технічної творчості учнівської молоді напередодні пам’ятної дати було проведено урок пам’яті про Героїв-ліквідаторів аварії на четвертому енергоблоці ЧАЕС з обговоренням причин та наслідків катастрофи, неймовірного подвигу людей військових та цивільних професій при ліквідації наслідків катастрофи.

Під час бесіди гуртківці дізналися про причини аварії на четвертому енергоблоці ЧАЕС, з’ясовані слідчою комісією, хід ліквідації пожежі від самого початку катастрофи та про перших героїв Чорнобиля – пожежників, які відразу прибули на місце події та ціною власного життя намагалися зупинити її розростання. Розповідь велася також і про дії військових та цивільних вертолітників, серед яких були і представники Ужгородського авіазагону. Їх робота зупинила подальше поширення масштабів катастрофи і сприяла побудові першого укриття над руїнами четвертого енергоблоку.

Під час бесіди з’ясувалося, що у багатьох гуртківців є родичі або знайомі, які брали участь у ліквідації наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС, і тому ця проблема вплинула і наразі є актуальною не лише для населення районів, що постраждали від катастрофи, а й для досить далекого від зони відчуження Закарпаття навіть через багато років після згадуваних подій.

Пам’ять про Чорнобильську трагедію жива не лише серед людей, що пережили це страшне лихо, а й щороку щиро вшановується молодим поколінням українців. Чорнобильська біда надовго залишиться у нашій пам’яті. Ще довго ми будемо відчувати на собі її наслідки, ще довго чутимемо її дзвони.                                                         

26-04-2021