У 2021 році МОН запропонує викладачам закладів профосвіти нові програми стажування та працюватиме над покращенням умов їхньої роботи.
За даними аудиту профосвіти , середній вік викладача – 47-48 років. Найменший середній вік зафіксовано в Рівненській області (45,6 років), а найбільший – в Одеській (48,7 років).
Якщо тенденція буде зберігатися, за декілька років країна зіткнеться з нестачею педагогічних працівників.
Чому виникла така ситуація?
По-перше, працювати викладачем в училищі не дуже престижно через негативні стереотипи щодо профосвіти. Дослідження, проведене в червні 2020 року , показало, що 56% респондентів вважають профосвіту престижною або, імовірніше, престижною, тоді як 40% — непрестижною або, імовірніше, непрестижною.
По-друге, на це впливає низький рівень заробітної плати. Досвідчений майстер виробничого навчання, працюючи за професією, яку викладає, може заробити вдвічі більше, ніж працюючи викладачем.
Впливають на престиж професії викладача й умови праці. Застаріле обладнання та ремонт, брак витратних матеріалів не дають поштовху для розвитку. А обмежена кількість ресурсів для підвищення кваліфікації зменшують мотивацію зростати в професії.
Як це змінити?
Потрібно визнати ці проблеми й працювати над вирішенням. Зокрема, у 2021 році планується поступове підвищення окладу педагогів закладів. Для того, щоб освітній простір був сучасним і комфортним, впродовж 2016-2020 року Уряд інвестував 350 млн гривень у створення навчально-практичних центрів на базі закладів. Вже зараз відкрито 145 таких центрів, і до кінця 2020 року планується створити ще 53.
Також продовжується реалізація спільної програми МОН та ЄС - EU4Skills, яка допоможе розробити нові навчальні програми та підвищити кваліфікацію педагогів. На педагогів чекають курси від професійних тренерів, програми для покращення цифрових навичок та стажування на підприємствах.
За матеріалами Міністерства освіти і науки України