Музеї є важливим засобом навчально-виховної роботи, формування всебічно освіченої особистості, виховання патріотів українського народу. Перемога Революції гідності, прийняття пакету законів щодо декомунізації суспільного життя сформували умови для відновлення історичної правди про Другу світову війну, давню і новітню історію, надали можливість віддати шану усім борцям за свободу і незалежність України.
У закладах освіти області діють 58 музеїв історичного профілю, з яких 8 – за військово-історичним напрямом.
Для забезпечення належної діяльності музеїв у закладах освіти Міністерством освіти і науки України розроблено Методичні рекомендації щодо засад діяльності музеїв історичного профілю дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних та професійно-технічних навчальних закладів (лист 20.08.2018 № 1/9-500). Згідно із зазначеними рекомендаціями керівники музеїв та педагогічні працівники проводять різноманітні заходи національно-патріотичного спрямування.
Зокрема, на Закарпатті методичний супровід діяльності музеїв закладів освіти області здійснює Закарпатський центр туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді, на базі якого також функціонує музей історичного профілю.
Національно-патріотичне виховання дітей та молоді є одним із напрямів діяльності Зразкового етнографічного музею „Світлиця” Закарпатського обласного палацу дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН”. Серцевиною його є комплексна програма „Збережіть скарби рідного краю”, що дозволяє послідовно, цілеспрямовано і незаформалізовано виховувати молоде покоління справжніми громадянами нашої держави і достойними спадкоємцями своїх великих предків.
У Зразковому етнографічному музеї „Світлиця”, на базі якого проводяться заняття, екскурсії, виставки, виховні бесіди для учнів шкіл, гостей палацу, зібрано предмети побуту, посуд, одяг, вишивані та ткані речі, реманент тощо з різних регіонів Закарпаття.
У 2018 році в області проводиться цілеспрямована робота щодо реекспозиції в музеях краєзнавчого, етнографічного, історичного профілю, що функціонують на базі закладів освіти області, з метою посилення їх національно-патріотичного впливу через представлення інформації про український визвольний рух ХХ століття, історичне минуле нашого народу, його боротьбу за волю та державну незалежність, про героїв Небесної Сотні, проведення антитерористичної операції, волонтерів, громадян, які зробили значний внесок у зміцнення обороноздатності держави.
Зокрема, у музеї Центру позашкільної освіти Іршавської об’єднаної територіальної громади організовано проводять екскурсії для дітей та молоді на тему ,,Війна на Сході”. Експозиція музею поповнюється речами та спорядженням із зони бойових дій. У шкільних музеях Бойової слави загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Довге Іршавського району та ,,Пам’ять” загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 13 м. Мукачево організовано зустрічі з воїнами – учасниками АТО та проведено виховну годину на тему ,,Герої Небесної Сотні”. Керівниками музеїв бойової слави Великоберезнянського та Воловецького районів використовуються приміщення музеїв для проведення уроків мужності.
У форматі виставки у Міжгірському професійному ліцеї представлено події сучасності, що відтворюють боротьбу за незалежність України під час Революції гідності та вшановують пам’ять про героїв Небесної Сотні.
Музеї закладів освіти, музейна педагогіка як важливі виховні засоби доносять до учнів правдиві знання про історичне минуле нашого народу, його боротьбу за волю та державну незалежність.