пл. Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська обл., 88008
depon@carpathia.gov.ua

На Всеукраїнській краєзнавчій експедиції учнівської молоді ,,Моя Батьківщина – Україна” була відзначена і робота вихованців гуртка ,,Екологічне краєзнавство”

На Всеукраїнській краєзнавчій експедиції учнівської молоді ,,Моя Батьківщина – Україна” була відзначена і робота вихованців гуртка ,,Екологічне краєзнавство”

Вихованці гуртка ,,Екологічне краєзнавство” Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій та спорту учнівської молоді, які брали участь у Всеукраїнській краєзнавчій експедиції учнівської молоді ,,Моя Батьківщина – Україна”, досягли неабияких результатів у конкурсі краєзнавчо-дослідницьких робіт. З усіх, представлених на конкурсі, робіт (близько 30 робіт) за напрямом ,,Географія рідного краю” журі окремо відзначило за ґрунтовне пошукове дослідження краєзнавчу роботу вихованців Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій та спорту учнівської молоді.
На підставі даних, отриманих від державного підприємства ,,Ужгородське лісове господарство”, та відомостей про водопровід у селі Ярок Ужгородського району, вихованці гуртка ,,Екологічне краєзнавство” організували пошукову експедицію та дослідили усі аспекти створення, експлуатації та особливостей використання водогону для життєзабезпечення місцевих мешканців. Маршрут експедиції пролягав в межах Ужгородського району, а саме: із села Ярок в напрямку до села Анталовці.
За підсумками проведеної експедиції, використавши власні дослідження та отримані, під час експедиції, знання про свій рідний край, його природу, історію, культуру, надбання технічного прогресу, вихованці написали роботу на тему ,,Де шукати щастя”. Мета роботи полягала у залученні дітей та молоді до пошуково-дослідницької діяльності для формування їх національної свідомості, української ідентичності, виховання особистості, яка над усе любить і цінує рідну землю. Під час написання роботи були використані матеріали з письмових джерел, усних опитувань, пошукових експедицій, краєзнавчих походів.
Вихованці дослідили діючий водозабір у селі Ярок, в урочищі Ґраджі,  і, завдяки напису на споруді ,,1926 VODOJEM”, встановили що водозабір був збудований за часів, коли Закарпаття входило до складу Чехословаччини як Підкарпатська Русь. Рухалися дорогою, якою на початку ХХ століття була прокладена вузькоколійна залізнична колія ,штрика” для перевозки лісу.  Вона прокладена на висоті близько 600 метрів над рівнем моря і відкриває мальовничі краєвиди на Середньодунайську  низовину та передгір’я Карпат. З неї можна побачити Ужгородський та Мукачівський райони, території сусідніх держав – Угорщини та Словаччини.
Не менш цікавими виявились і результати польових досліджень, під час яких гуртківці мали змогу опанувати методику збору краєзнавчого матеріалу, поспілкуватись з людьми, які пам’ятають давнину і є носіями живої історії. Крім відомих фактів, як от сільський водогін та вузькоколійна дорога, якою вивозили ліс за часів Чехословаччини (1918-1938рр.), дослідили також рід занять людей в минулому, їх добробут, звичаї та традиції, рівень освіти, сімейні цінності.
Зазначимо, що підсумки ІІ (обласного) туру конкурсу Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді ,,Моя Батьківщина – Україна” були підбиті у грудні 2018 року. На конкурс надійшло 52 роботи від закладів загальної середньої та позашкільної освіти міст Ужгород та Хуст, Берегівського, Великоберезнянського, Виноградівського, Міжгірського, Мукачівського, Іршавського, Хустського, Тячівського Рахівського, Свалявського та Ужгородського районів.

 

 

За матеріалами ЗЦТКЕС

08-02-2019