На Закарпатті проведено всеукраїнський конкурс „Дебати „Довкілля та суспільство”

На Закарпатті проведено всеукраїнський конкурс „Дебати „Довкілля та суспільство”

Із 10 по 12 жовтня 2024 року на базі Ужгородського наукового ліцею Закарпатської обласної ради проведено всеукраїнський конкурс „Дебати „Довкілля та суспільство”, ініційований Державною науковою установою „Інститут модернізації змісту освіти”.  

Участь у пілотному  проєкті взяли 67 учнів 6 – 11 класів, що представляли 16 команд із Волинської, Київської, Одеської, Хмельницької, Сумської, Черкаської, Харківської та Закарпатської областей.

Тематика дебатів зумовлена розумінням важливості захисту довкілля в умовах, коли навколишнє середовище постійно змінюється внаслідок діяльності людини. Адже навіть незначні  зміни в екосистемі можуть спричинити величезні катастрофи і трагедії – зараз і в майбутньому. Щоб ефективно реагувати на небезпеку, потрібно розуміти, з чим маємо справу, бо екологічні питання вони прямо пов’язані з питаннями безпеки людей. Виходячи з реалій і найближчих перспектив, учасникам було запропоновано для обговорення теми про користь і шкоду електричних автомобілів, про ефективність і ризики використання наноматеріалів у галузях медицини, екології та промисловості, про принципи зеленої хімії, які в умовах глобальних негативних екологічних катаклізмів є дієвим шляхом подолання ризиків, від яких потерпає людство, а з іншого – зумовлюють значні економічні витрати та зміни технологічних процесів, а також про хімічні досягнення, спрямовані на розв'язання таких глобальних проблем, як: забруднення навколишнього середовища та зміни клімату.

У наполегливій боротьбі учасники пілотного проєкту шукали відповіді на запропоновані питання, аргументували і відстоювали власні думки, пропонували (в силу своїх можливостей і розуміння конфліктних ситуацій) певні рішення.  

Оцінювала дебати і визначала найпереконливіших і красномовніших учасників фахова команда журі, до складу якої увійшли науковці, педагоги, очолювана Мідак Лілією Ярославівною, доцентом Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, кандидата хімічних наук.

У підсумку найбільш аргументованими були докази команди „Матрикс” з м. Луцьк, яка здобула диплом І  ступеня.

На думку всіх учасників, цей проєкт став початком співпраці, обміну ідеями та спільної роботи на благо довкілля, а завдяки цікавим, динамічним, художньо довершеним виступам під час відкриття і закриття заходу вихованців „ПАДІЮНу” подарував ще й незабутні емоції та натхнення.

„Ми дякуємо всім за отриманий досвід в новому дебатному русі” (команда Одеської гімназії).

„Дякуємо команді людей, яка згенерувала і реалізувала проведення дебатів! Дякуємо організаторам за можливість взяти участь у дебатах і побачити прекрасне місто Ужгород, насолодитися виступами зірок позашкільної освіти!” (команда Київської області).

Це був неймовірний досвід. Це надихає і дає надію на краще майбутнє. Проєкт став справжньою платформою для обміну думками, ідеями та рішеннями” (команда  з м. Луцьк).

14-10-2024