пл. Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська обл., 88008
depon@carpathia.gov.ua

Наша радість і натхнення в усіх починаннях, наша гордість і надія – наші діти!

Наша радість і натхнення в усіх починаннях,  наша гордість і надія – наші діти!

Щорічно 1 червня в Україні та ще в понад 60 країнах світу відзначають Міжнародний день захисту дітей.

Офіційно його засновано в 1949 році, а відзначати почали з 1950 року, маючи на меті нагадати дорослим про те, що ми відповідальні за захист прав, життя, здоров’я дітей, їх виховання, освіту, соціальне забезпечення, фізичний і духовний розвиток.

У цьому році через поширення коронавірусу традиційних веселощів, фестивалів морозива, спортивних змагань з нагоди свята не відбудеться, однак День захисту дітей – чудова нагода ще раз розповісти про тих, хто своїми успіхами у навчанні, реалізацією своїх талантів і втіленням найзаповітніших мрій примножує славу рідного краю, України і готовий достойно представляти їх і на міжнародному рівні.

Закарпаття може і має ким гордитися. Так, лише за підсумками ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів у 2019/2020 навчальному в області 439 переможців, чимало маємо переможців інших інтелектуальних конкурсів, мистецьких фестивалів і спортивних змагань.

За кожною перемогою – нелегка праця, зусилля, бажання реалізувати свої можливості і досягти успіху. Зміни, що зараз відбуваються навколо, внесли свої корективи, змусивши багатьох із нас вийти із власної зони комфорту і шукати нових шляхів для самореалізації чи завершення розпочатої справи. Однак шлях здолає той, хто рухається, а особливо, якщо це шлях до мети, до втілення задумів чи утвердження власних сил. 

Пропонуємо вашій увазі короткі замальовки про талановиту, обдаровану учнівську молодь, про яку варто говорити не лише у день свята, про яку уже знають і яку шанують, незважаючи на юний вік.

Меліса Іванюк, учениця 6 класу Нижньореметівської загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів Берегівської районної ради, у свої 12 років є переможцем Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика і Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. А торік вся Україна чула діалог дівчинки-українки з угорського села з Президентом України про роль української мови в житті суспільства.

Ще одна шестикласниця – Анастасія Швец, учениця Тур’я-Реметівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Перечинського району – стала одним із двох переможців ХІХ  Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності, проведеного 8 листопада 2019 року до Дня української писемності та мови.  

У цьому році IV етап Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів не проводився, але, без сумніву, за інших умов кількість закарпатців серед переможців була б не меншою ніж торік ( у 2019 році 42). Адже маємо потенціал, уміємо працювати і прагнемо перемог. На доказ таких тверджень наведемо лише кілька прізвищ учнів, які посіли перемогу з трьох предметів в інтелектуальних змаганнях: Камілла Патай, учениця 9 класу Ужгородської загальноосвітньої спеціалізованої школи-інтернату з поглибленим вивченням окремих предметів Закарпатської обласної ради, переможець ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з хімії, біології, української мови та літератури; переможець Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка; Мартін Лешко, учень 8 класу Ужгородської загальноосвітньої спеціалізованої школи-інтернату з поглибленим вивченням окремих предметів Закарпатської обласної ради, переможець ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з математики, інформатики, фізики.

Шукати своїх вихованців на платформах Інтернету, освоювати нові техніки та способи довелося і педагогам закладів позашкільної освіти.  Але, за їх твердженням,  всі з цим легко впоралися, бо залишалося сталим і незмінним основне – принцип ставлення до Дитини.

За час карантину вихованці не лише  спілкувалися з педагогами, чули їхні поради, відчували підтримку, а й дистанційно брали участь у фінальних етапах окремих видів конкурсів, фестивалів, змагань.

Історико-краєзнавчий, туристсько-спортивний, національно-патріотичний, художньо-естетичний, еколого-натуралістичний, науково-технічний напрями активно розвивають заклади позашкільної освіти обласного підпорядкування. Починаючи з жовтня, вихованці представляли область у змаганнях всеукраїнського рівня  і досягли наступних результатів.У традиційному осінньому Всеукраїнському колоквіумі школярів „Космос.Людина.Духовність.” (жовтень 2019 року), що його проводив Закарпатський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді, переможцями стали семеро закарпатців, посівши два перші, чотири другі і одне третє місця. Серед їх зацікавлень – космос у лабораторії; можливості людини; особистості, які стали лицарями духу, та ін. 

А у листопаді Уйбарі Марієтта, учениця 10 класу Рокосівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Хустської районної державної адміністрації, Габор Марина, учениця 10 класу Фанчиківської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Виноградівської районної ради, та Козьма Владислав учень 9 класу Тросницької загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів Виноградівської районної ради, під час Х Всеукраїнської науково-технічної виставки-конкурсу молодіжних інноваційних проектів „Майбутнє України” запропонували своє вирішення проблеми „Зменшення викидів СО2 в атмосферу” і здобули перше місце  серед учасників конкурсу.

Прикладом, коли поєднання польоту думки, окриленості душі і заняття улюбленою справою дає відмінний результат, є перемога у заочному Всеукраїнському відкритому конкурсі ,,Зоряний Кайт 2019” Ремецкі Крістіана, вихованця гуртка „Авіамоделювання” Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді. 

У квітні четверо вихованців гуртка „Паперопластика” взяли участь в І Міжнародному мистецькому інтернет-конкурсі „Panorama – Art” у номінації „Образотворче та декоративно-прикладне мистецтво”.

За підсумками конкурсу дипломами лауреата ІІ премії нагороджені Ніка Чучка та Тетяна Рябчук, диплом лауреата І премії виборола Альона Савчинець, а володарем Гран-Прі стала Софія Пеца:

Юні дослідники-природознавці, що займаються на базі Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру, захоплені вивченням квітникарства, садівництва, дослідженням природно-заповідного фонду нашого регіону. Своє розуміння ролі природи і людини, уміння бачити красу і користь у буденних речах навколо нас вони за допомогою набутих знань і дизайнерських навичок упродовж року представляли на виставках-презентаціях екологічної і природоохоронної тематики:

Всеукраїнський конкурс з флористики та фітодизайну „Осінній розмай” – Юлія Андрейко, Єлизавета Величканич та Мирослава Марусич, вихованки гуртка „Юні квітникарі”, втілили проєкт „Щедрість рідної землі” і у фінальному етапі посіли  ІІІ місце в номінації „Квіткові килими”;

Всеукраїнський фестиваль „Україна – Сад” – Тасія Мжень, вихованка гуртка „Юні агрохіміки”, Ілля Солодко, вихованець гуртка „Юні садівники”, відзначені грамотами за ІІІ місце у виставці-презентації досягнень творчих учнівських об’єднань садівничого профілю;

VІІІ Всеукраїнський експедиційно-польовий збір команд юних ботаніків – Мар’яна Маслянка, Анастасія Пашко, Оксана Левчак, вихованки гуртка „Юні квітникарі”, посіли І місце у фотовиставці „Флористична цінність рослин-ендеміків місцевих пам’яток природи та об’єктів природно-заповідного фонду регіонів”, ІІ місце в конкурсі-презентації виконання завдань ботанічного практикуму на території Національного заповідника „Хортиця” і ІІІ місце в конкурсі-презентації досвіду дослідницької діяльності під час експедицій на території природно-заповідного фонду свого регіону. Крім того, Анастасія Пашко, Мар’яна Маслянка, Дмитро Фаркаш, Єлизавета Величканич, Оксана Левчак взяли участь і повернулися з перемогою із Всеукраїнського конкурсу „Вчимося заповідувати” і Всеукраїнського зльоту юних дослідників-природознавців.

Показувати красу світу природи, що нас оточує, порушувати злободенні питання його захисту у бліц-фільмах, телерепортажах, відеороликах та відеофільмах на природничу тему – таке завдання успішно реалізують  вихованці екологічної відеостудії „Дивосвіт”. Вони самостійно пишуть сценарії, є ведучими і операторами, а також режисерами монтажу.

Роботи вихованців відеостудії були відзначені на Всеукраїнському фестивалі „В об`єктиві натураліста”:

відеофільм Софії Бізілі „Моє чудове Закарпаття” у номінації „Кращий відеофільм” посів перше місце;

відеоролик Емілії Бізілі „ЗОЕНЦ – моя мала батьківщина” у номінації „Кращий відеоролик”  посів перше місце;

у конкурсі фоторобіт третє місце зайняли фото Юліана Балога.

Наполеглива і важка щоденна праця – такий секрет успіху в спортивних змаганнях. Перемагає той, хто більше трудиться. Юним спортсменам, та й не тільки їм, Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді це добре відомо. Упродовж року вихованці центру взяли участь у різного розу змаганнях і показали гарні результати.

У Чемпіонаті України зі спортивного орієнтування серед позашкільних закладів, що проходив у м. Київ у жовтні 2019 року, вихованці гуртка „Спортивне орієнтування” вибороли три ІІІ місця.

У заочних Всеукраїнських змаганнях зі спортивних туристських походів серед учнівської та студентської молоді, що заочно відбулися у березні – квітні 2020 року, м. Київ, робота вихованців гуртка „Спелеологія”  „Загадковий світ печер” здобула І місце. Величезну роботу проведено центром з метою реалізації Концепції національно-патріотичного виховання. 

Роботу вихованця гуртка „Юні археологи” Мешка Марка „Еволюція побуту середньовічних замків” за результатами участі у X Всеукраїнській краєзнавчій конференції учнівської молоді  „Мій рідний край, моя земля очима сучасників” (листопад 2019 року м.  Миколаїв) надруковано у збірнику матеріалів конференції.

Шелепець Олександр, вихованець гуртка „Юні археологи” з роботою „Місто Ужгород та Революція Гідності” посів ІІІ місце у Всеукраїнській історико-краєзнавчій акції „Українська революція: 100 років надії і боротьби” (заочно-дистанційна форма, березень-квітень 2020 року).

За підсумками участі у Всеукраїнській історико-краєзнавчій конференції учнівської молоді „Пізнай себе, свій рід, свій нарід” (лютий 2020 року, м. Харків) роботу Варги Анастасії, вихованки гуртка „Дебати” „Чи загрожує Закарпаттю дефіцит питної води” надруковано у збірнику, присвяченому 90-річчю дитячого туризму і краєзнавства в Україні (тези науково-дослідницьких робіт).

Суттєві зміни, як і навколо, відбулися у житті „ПАДІЮНу”. Незмінними залишилися заходи, які щороку тут відбуваються. Зокрема, уже вдвадцяте в цьому році визначили переможців благодійного проєкту підтримки юних талантів „ЗОРЕГРАЙ”. Це дев’ять обдарованих вихованців, які титанічною працею довели свою любов до обраної справи. Слід зауважити, що, на думку переможців проєкту попередніх років, „ЗОРЕГРАЙ” для багатьох став трампліном для росту! „Падіюнівці” змагалися у кількох номінаціях, тож серед кращих із кращих:    

 

Артем Хаща – переможець у номінації „Кращий актор-мім”. Той, хто розповідає історії без жодного слова. Приклад Артема доводить „немає маленьких ролей, є маленькі актори”, доробок юного міма доволі різноплановий. Постановка „Рамки” перемогла у номінації „Перші кроки на професійній сцені” на фестивалі „Імпреза над Латорицею”

Ольга Каменщикова – вихованка дитячого музично-хореографічного театру „Райдуга”, перемогла у номінації „Краща артистка-танцівниця”. Їй під силу танцювальні номери в різних стилях: народний танець, хіп-хоп, контемп, афро- та бродвейський джаз.

 Переможниця в номінації „Краща лідерка” –  Станко Еріка. Капітаном великих цілей називають  вихованку гуртка „Дебати” відділу комунікацій та зв’язків з громадськістю. Президент Закарпатського обласного парламенту „Нове покоління”, вона організатор та співорганізатор міжнародних, обласних та міських заходів, член ініціативної групи зі створення молодіжного хабу „Хижа” у м. Перечин. Взяла участь у всеукраїнському конкурсі „Лідер року”, де серед учасників з усієї України посіла 5 місце.

Переможцем у номінації „Краща акторка” визнано Носову Таісію – вихованку театральної студії „Синтез” відділу художньо-творчої діяльності.

Активна, талановита дівчина разом зі студійцями брала участь у всеукраїнському фестивалі мистецтв „Військові обереги від Святого Миколая”. Запам’яталися проникливі монологи дівчини на театралізованому вечорі „Все починається з любові…”, постановці до дня Чорнобильської катастрофи.

У номінації „Кращий танцівник” переміг вихованець Народного художнього колективу студії сучасного танцю „Бліц” Лібак Олександр.

Перемоги у Всеукраїнському чемпіонаті з сучасної хореографії, перше місце у чемпіонаті Європи в Словаччині та друге місце у міжнародному чемпіонаті з сучасної хореографії в Білорусії, де танцівник виконував сольну партію в номері „Леон”, – заслуги талановитого юнака, який вважає, що „Танці – це дійсно унікальна річ, яка може дарувати тобі кардинально різні емоції – від смутку до радощів!”

Сідей Олександра, вихованка гуртка „Фортепіано”, визнана кращою у номінації „Краща піаністка”. Її  руки на музичному інструменті здатні реалізувати будь-які музичні фантазії. Життя у ритмі мелодій і тактів, участь у всеукраїнських та міжнародних фестивалях, серед яких І місце на фестивалі вуличного фортепіано у номінації „Фортепіанні дуети” (2019 рік)  – це будні талановитої піаністки.

Багатий мистецький досвід, здобутий завдяки наполегливості, цілеспрямованості, старанності, зацікавлення народними традиціями, любов до експерименту і справи, якою займається, допомогли Левшакову Валерію – вихованцю гуртка „Гончарик” відділу образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва, стати кращим у номінації „Кращий кераміст”.

Майстерно працюючи на гончарному крузі, він виконує складні творчі композиції з глини, його роботи цікаві і гармонійно вписуються в сучасний інтер’єр.

Перемогу  у номінації „Кращий танцівник” віддали Анталовці Олександру,  вихованцю Народного художнього колективу ансамблю танцю „Танцювальна корпорація друзів”. Учасник всеукраїнських і міжнародних конкурсів, він привертає увагу глядачів неймовірною віддачею на сцені. Відпрацьована техніка рухів та яскрава харизма вирізняють його на сцені, а зусилля та енергетика, подаровані глядачу, повертаються до юного танцівника у вигляді бурхливих оплесків.

Переможниця у номінації „Краща гімнастка” – Черній Ніколь, вихованка секції „Художня гімнастика” відділу комплексного виховання.За тендітними плечима юної гімнастки чимало перемог, зокрема і в чемпіонаті України. У грудні 2019 року у чемпіонаті Закарпатської області виконала норматив першого спортивного розряду.

Отже, як бачимо, діти Закарпаття –цілеспрямовані, наполегливі. Як банально не звучали б ці слова, але вони – цвіт нашої нації, наше майбутнє, заради якого ми живемо, працюємо і творимо.

Сьогодні ніхто не знає, як довго триватиме несподіване лихо, що змінило увесь світ. Усе це неприємно, але життя триває, і ми віримо, що вже невдовзі повернемося до звичного способу життя і надалі будемо навчати і  виховувати гідних громадян України: розумних, активних, упевнених у власних силах, з вірою у серці та глибоким внутрішнім світом.

 У Міжнародний день захисту дітей бажаємо всім і кожному здоров’я, натхнення, реалізації своїх здібностей і можливостей, втілення найзаповітніших мрій і бажань.

 

01-06-2020