Лялька-мотанка – один із найдревніших символів, який передавався від покоління до покоління, від матері до доньки.
Назва походить від слова „мотати”, тобто виготовляти з тканини вузликову ляльку, не використовуючи голку та ножиці. Мотанка – символ добробуту, добра й надії, який виконує функцію оберегу людської долі.
Саме такий оберіг керівник гуртка ,,Виготовлення сувенірів” Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді Олена Лазаренко виготовляла разом із юними переселенцями з різних областей України. Майстер-клас проходив в одній зі шкіл Ужгорода.
Під час створення такої української іграшки важливою є кожна дрібниця. Треба зважати на те, що наші предки, коли мотали ляльку, робили це із щирими почуттями, передавали їй свій настрій, думки та енергію, бо вважається, що вона має потужну силу – оберігає свого господаря. Здавна також були впевнені в тому, що мотанка приносить лише добро.
Маючи такий посил, хлопчики й дівчатка, які тимчасово опинилися у складних життєвих ситуаціях і зараз перебувають далеко від рідної домівки, з щирими почуттями та гарними помислами створювали ці ляльки як для себе, так і для наших захисників. А до кожного оберега додавали записані дитячі побажання. Так, Марійка з Дніпра, якій 10 років, написала: ,,Нехай лялька-мотанка Вас захистить від лиха і бід”, а Андрій з Харкова: ,,Нехай цей оберіг принесе мирного і тихого неба Україні. Ви переможете!”. Слова дітей дуже пронизливі і чутливі. Їхні обереги будуть передані нашим воїнам, щоб захищати їх на війні з російськими окупантами.