30 − 31 березня 2023 року департаментом освіти і науки, молоді та спорту обласної військової адміністрації спільно з факультетом спеціальної та інклюзивної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова проведено ІІ Науково-методичний семінар із міжнародною участю для директорів та педагогів спеціальних закладів освіти та інклюзивно-ресурсних центрів і батьків дітей з особливими освітніми потребами „Новий освітній простір. Безбар’єрність”.
Перший день семінару проходив на базі Хустської спеціальної школи І − ІІІ ступенів Закарпатської обласної ради, де були присутні представники спеціальних шкіл Закарпатської, Львівської та Івано-Франківської областей, посадовці мерії міста Аруд (Румунія), голова Сату-Марської повітової філії Союзу українців Румунії, керівник апарату Закарпатської обласної ради Мирослава Ливч, викладачі Центру інклюзивної освіти Сату-Маре (Румунія).
У ході заходу було підписано угоду про партнерство та співпрацю Хустської спеціальної школи І-ІІІ ступенів Закарпатської обласної ради та Центру інклюзивної освіти Сату-Маре (Румунія). Також Меморандум про взаєморозуміння із мерією міста Овіду повіту Сату-Маре та договір про співпрацю із держуніверситетом ім. М. Драгоманова.
Учасників семінару вітали також Хустський міський голова Володимир Кащук, мер міста Ардуд повіту Сату-Маре Овіду Маріуш Дума.
„Кожна дитина має право на освіту, тому забезпечення умов для навчання дітей з особливими освітніми потребами одне з важливих питань у реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні − зазначила директор департаменту Мар’яна Марусинець, яка була модератором заходу.
Світлана Федоренко, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри логопедії та логопсихології факультету спеціальної та інклюзивної освіти УДУ імені Михайла Драгоманова акцентувала увагу на підготовці і підвищенні кваліфікації фахівців для роботи з дітьми з особливими потребами.
Другий день заходу проходив на базі КУ „Інклюзивно-ресурсний центр Солотвинської селищної ради”, де директори ІРЦ області мали можливість побачити матеріально-технічну базу ІРЦ та поділитися досвідом роботи з дітьми різних категорій.
Тетяна Гребенюк, кандидат психологічних наук, доцент, завідувач кафедри офтальмопедагогіки та офтальмопсихології факультету спеціальної та інклюзивної освіти УДУ імені Михайла Драгоманова, яка за сумісництвом є фахівцем (консультантом) ІРЦ, розкрила питання з вивчення особливостей розвитку дітей з порушеннями зору під час проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки.
За підсумками роботи директорами ІРЦ було прийнято рішення про створення асоціації директорів ІРЦ та підписання угоди про співпрацю із держуніверситетом ім. М. Драгоманова.