Спортивна реабілітація ветеранів: інтерв'ю з Василем Вірастюком

Спортивна реабілітація ветеранів: інтерв'ю з Василем Вірастюком

Уряд нещодавно затвердив план дій щодо реалізації Національної стратегії розвитку системи фізкультурно-спортивної реабілітації ветеранів війни та членів їхніх родин. Планується створення спеціальних реабілітаційних центрів.

Де саме в Україні планують створити перший центр для спортивно-оздоровчої реабілітації та наскільки затребувана сьогодні така допомога для ветеранів — розповів Василь Вірастюк, народний депутат фракції "Слуга народу", заслужений майстер спорту України в програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

— Розвиток спортивної реабілітації в Україні. Ви, коли прийшли до Ради, заявили, що саме цю сферу будете розвивати. Що можете розповісти?

— Ви знаєте, це дійсно було першою причиною того, чому я вирішив спробувати свої сили й стати кандидатом у народні депутати. Вже не буду розповідати всієї історії того, як це відбувалося і який шлях довелося пройти. Але так, дійсно, я заявляв і зараз кажу, що мав бажання і маю бажання займатися спортивною реабілітацією саме ветеранів, ветеранської спільноти.

Крім того, з моїми колегами, з тренерами і з хлопцями-спортсменами з нашої Федерації стронгмену України ми ще з 2015 року з власної ініціативи спочатку запрошували ветеранів, тих, кого знаємо. Ще були такі моменти, коли ми через волонтерів, які допомагали військовому госпіталю, зверталися до них, запрошували хлопців на тренування. Направду, потрібно сказати, що багато ветеранів не приходили. Але все одно невелика активність була, ми цим займалися. Потім це вже розрослося в дещо більше. В Україні почали проводити змагання для ветеранів. І там, між іншим, обов'язковою умовою є поранення, тобто ветеран з пораненням. Бувають, звичайно, легкі поранення, важкі, бувають люди з ампутацією. У нас такі є в команді. Є хлопці й дівчата на візках. Тому змагання проводили, а в 2017 році Україна вперше брала участь в Invictus Game. Що це таке — можна довго окремо розповідати.

Американці вже давно в цьому процесі й давно розуміють, що таке спортивна реабілітація. Для чого вона потрібна й американцям, і європейським країнам у наш час, коли ми маємо тільки в Україні близько 750 тис. ветеранів. Частина з них, звичайно, з пораненнями й певна кількість з них страждає від ПТСР (посттравматичний стресовий розлад).

І ось саме з огляду на американський досвід, вони досліджували цю проблематику і зрозуміли для себе, що кращий спосіб "витягти" людину з ПТСР — заняття фізичною культурою та спортом.

У 2017 принц Гаррі побував на змаганнях Warrior Games у Сполучених Штатах, надихнувся цим і вирішив створити Всесвітні ігри ветеранів. Наша команда брала участь у них. Щоправда, у складі не дуже великому, близько 10 людей. Потім вже наступного року в нас була квота — 20 осіб. Були відбори. З 2019 року мене і Сергія Конюшка, який наразі є головним тренером збірної Warrior Games та Invictus Game, запросили офіційно взяти участь у команді. Тому що до того ми, так би мовити, були там опосередковано. Ми знали хлопців, знали ветеранів, організаторів, приєднувалися час від часу. Але з 2019-го ми вже офіційно є тренерами команди Invictus Game.

— Коли закінчуються Invictus Game, далі яким чином з хлопцями спілкуєтеся, підтримуєте їх?

— На базі команди Invictus Game потім формується команда Warrior Games, яка повинна була брати участь у змаганнях у вересні в Сполучених Штатах. Але поганий момент тільки в тому, що немає умов. Саме це — створення цілої галузі реабілітації, якої, на жаль, у нас в Україні немає. Добре, що у нас є Федерація стронгмену України, ми займаємося цією проблемою, запрошуємо на свою базу, оскільки є така можливість. Хлопці ще на місцях знають, що в Кривому Розі теж волонтери створили базу. Можливо, ще десь у містах є активні люди, які допомагають ветеранам: або запрошують до себе в зал потренуватися, проводять для них змагання тощо. Ми приходимо до того, що централізовано в Україні немає окремого реабілітаційного центру. Я зараз говорю саме про спортивну реабілітацію, медичні центри у нас є.

— Що плануєте зараз? Розкажіть про центр реабілітації, який плануєте створити, чи є вже інвестиції?

— Зараз уже підготовлено законопроєкт. Щоравда, мене трохи обійшли мої колеги з фракції, тому що мене тоді ще не було у Верховній Раді. Але вони фактично прочитали мої думки. Подано законопроєкт про внесення змін до законопроєкту про фізичну культуру і спорт щодо спорту ветеранів (№5526). Сподіваюся, ми за нього незабаром проголосуємо.

Я ще очолюю громадську організацію "Перемога нескорених" з тим самим Сергієм Конюшком. Ми проводимо відбіркові змагання. І ось 15-16 травня провели відбіркові змагання ветеранів, після чого була сформована команда Warrior Games. Нещодавно, можливо, десь місяць тому ми підписали меморандум з міжнародною благодійною фундацією. Є міжнародні інвестори, які готові вкласти велику суму грошей саме в створення реабілітаційного центру для ветеранів в Україні. Ми собі уявляємо створення і втілення цього проєкту на Черкащині.

— Що це буде за установа?

— Я не буду зараз говорити всі деталі, тому що ми в процесі. Є підтримка, зокрема держави. Тим паче можу сказати, що наш проєкт Warrior Games отримав такий статус: проводиться "за підтримки президента України". Президент також займається ветеранами та їхньою проблематикою. Тому ми працюємо, не зупиняємося. І сподіваюся, якщо нам цього року вдасться закопати капсулу пам'ятну, як прийнято, то на початку 2023 року, сподіваюся, ми почнемо будівництво.

— А кого з хлопців будете приймати, яким чином можна буде потрапити до цього центру?

— Там є певна схема. Позаяк усе продумано для того, щоб ветерани, звичайно ж, не платили гроші. Буде існувати квота від 15 до 20% заповненості нашими ветеранами українськими. Все інше — на комерційній основі. Але головний пріоритет — ветерани. Тому що є насправді така необхідність серед них.

За матеріалами телеканалу "Дом"

Джерело: https://kanaldom.tv/uk/s/

28-12-2021