Сторінками обласного фестивалю-конкурсу „Воскресни, писанко!”

Сторінками обласного фестивалю-конкурсу „Воскресни, писанко!”

В Україні та світі нині склалася непроста ситуація, зумовлена  поширенням коронавірусної інфекції. Щодня наголошується на цінності людського життя, робиться усе можливе для збереження здоров’я кожного громадянина, ведеться  боротьба з вірусом, незважаючи на умови і труднощі. Ми згуртувалися у протистоянні невидимому ворогу, допомагаємо насамперед тим, хто є найменшим захищеним, дбаємо один про одного. Розуміємо, що, лише об’єднавши зусилля і  дотримуючись чітких правил, ми зможемо вистояти.

Так було завжди. У часи скрути і радості українці уміли і вміють бути єдиними у своїх прагненнях на шляху досягнення мети. Прикладів з історії можна навести багато, і зараз маємо такі зразки. Адже кожне врятоване життя – це радість та успіх багатьох, це гідний наслідування вчинок людяності, самопожертви тих, хто стоїть на сторожі нашого здоров’я і спокою. Творити добро не завжди легко, але так гартується людина, так формується народ.

Добрі справи стають новими сторінками в літописі нації. Сьогодні хочемо нагадати ще про одну таку світлу і пам’ятну сторінку в історії Закарпаття, написану разом. 

З ініціативи департаменту освіти і науки, молоді та спорту обласної державної адміністрації в рамках реалізації заходів на виконання Указу Президента України від 28 грудня 2012 року № 756/2012 ,,Про проведення у 2013 році в Україні Року дитячої творчості” було запроваджено обласний фестиваль-конкурс „Воскресни, писанко!”

У такий спосіб організатори хотіли більш активно долучити сучасну учнівську молодь до відродження та збереження українських народних  традицій, а також йшлося про виявлення і підтримку талановитих і обдарованих дітей, створення умов для їх творчого і духовного розвитку.

Тож у квітні 2013 року, напередодні Великодніх свят, уперше усіх ужгородців та гостей міста заполонив писанковий диво-сад, що з’явився на площі Народній. 54 „великодні дерева”, зроблені руками учнів та вихованців закладів загальної середньої, позашкільної та професійної (професійно-технічної) освіти області, вражали невичерпною імпровізацією, співзвучною з традиційністю нашого краю, презентували культурно-мистецьку спадщину багатонаціонального Закарпаття.

За відгуками, враженнями, масовістю фестиваль-конкурс було визнано „Подією року”. За скромними підрахунками виставку тоді відвідали понад 20 тисяч осіб.

Основним атрибутом фестивалю-конкурсу є „великоднє дерево”, на якому представлено писанки, виконані у різних техніках: традиційна писанка розтопленим воском (батикова техніка), „Дряпанка”, „Мальованка”, „Зернівка”, прикрашена бісером, виготовлена у техніці квілінг, виготовлена з глини та ін.

У 2017 році Положенням про Третій фестиваль-конкурс ,,Воскресни, писанко!” було передбачено ще одну номінацію для закладів освіти обласного підпорядкування – „Великодній рушник”. Тож в атріумі обласної державної адміністрації  вперше було представлено серветки, рушники святкової  тематики для великоднього кошика, вишиті „хрестиком”, гладдю, виконані мережкою чи способом вирізування та інші.

З року в рік зростала не лише кількість учасників фестивалю-конкурсу, а й їх майстерність у представленні виготовлених робіт. Фантазія, креативність, інноваційні підходи спонукали організаторів у 2018 році передбачити ще одну номінацію – „Тематична композиція „Традиції пасхальних свят: від давнини до сучасності”.

Участь у фестивалі-конкурсі тоді взяли 23 адміністративно-територіальні одиниці області із 24 наявних, у тому числі і всі новостворені об’єднані територіальні громади, 17 закладів освіти обласного підпорядкування та 16  закладів професійної (професійно-технічної) освіти. Тож на головній площі Закарпаття, перед облдержадміністрацією, розквітли майже  60  „писанкових” дерев, а також було представлено майже 17 тисяч писанок, виготовлених дитячими руками в різних техніках. Навколо „великодніх дерев” стилізовані декорації фольклорного характеру відтворювали пасхальні звичаї і традиції Закарпаття у святкуванні Великодня, презентували звичаї і традиції нашого краю.

Однак тоді, у 2018 році,  місцева подія набула всеукраїнського розголосу і не тільки тому, що уже третій рік поспіль її транслювали усі канали національного телебачення, і не тому, що тисячі туристів спеціально приїжджали  на Закарпаття помилуватися по-справжньому неземним витвором дитячих рук і фантазії, а ще й тому, що такої кількості писанок, зроблених дитячими руками і розміщених на одній локації, не було ніде. Тож представник Національного реєстру рекордів України під час церемонії нагородження  оголосив про встановлення рекорду: „найбільша кількість „великодніх дерев”, прикрашених писанками,зробленими дитячими руками, та розміщеними  на одній локації, близько 17 000 писанок”.

Нагадаємо, що переможців фестивалю-конкурсу за загальною сумою балів конкурсних робіт за номінаціями „Писанка” „Тематична композиція „Традиції пасхальних свят: від давнини до сучасності”, „Великодній рушник” визначають у трьох номінаціях: серед місцевих органів управління освітою, закладів професійної (професійно-технічної)  освіти та закладів освіти обласного підпорядкування.

При цьому за перемогу грошові премії отримують кращі з кращих, а усіх учасників підтримують грошовим заохоченням. Зокрема, у 2019 році переможців було відзначено преміями у сумі: за перше місце – 5000,0 грн, за друге місце – 4000,0 грн, за третє місце – 3000,0 гривень, а кожна команда-учасник отримала по 1000,0 гривень.  

Великодні композиції, змістовні і глибокі за своєю суттю, здатні викликати позитивні емоції, надавати інформацію для роздумів, відрізняються одна від одної художніми засобами, матеріалом, однак у своїй цілісності щороку створювали особливе середовище та художньо-естетичний образ, а також своєю величністю, масштабністю гармонійно доповнювали  атмосферу одного з найвеличніших і найулюбленіших свят українців.

За цей період відбулося п’ять фестивалів-конкурсів, і проведення цього величного дійства з концертною постановкою від вихованців Закарпатського обласного палацу дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” стало для закарпатців ще однією доброю традицією і обов’язковим атрибутом відзначення Великодня.  

Як змінювався образ свята пропонуємо переглянути у зібраному колажі.

02-04-2020