«Техніка, яка допомагає». 8 тиждень НУШ: додаткові матеріали та рекомендації

«Техніка, яка допомагає». 8 тиждень НУШ: додаткові матеріали та рекомендації

Відповідно до Модельної навчальної програми, учитель впродовж 8 тиждень НУШ має допомогти учням розібратися, як техніка та технічне обладнання допомагає в побуті, а також навчити використовувати найпростіші прилади, організовувати робоче місце, дотримуватися правил безпечної поведінки у побуті, в громадських місцях, на природі. Ми, педагоги, повинні пояснити дітям, що таке техніка, як вона полегшує життя людини, яких правил треба дотримуватися, користуючись технікою або електроприладами. Розповідаючи про правила використання приладів, необхідно звертати увагу не тільки на особисту безпеку, але й на необхідність раціонального використання природних ресурсів, збереження довкілля, дотримання принципів охорони навколишнього середовища.

Як це зробити?

Цікаво навчатися, граючи. Давайте запропонуємо учням пограти в цікаві ігри та розширити свої знання про побутову техніку.

Гра «Відгадай і розкажи»

Ця гра навчить дітей працювати в групі, аналізувати інформацію, колективно ухвалювати рішення, аргументувати власну думку. Що нам потрібно? 10-15 хвилин, кросворд, зображення побутової техніки, цікавість і добрий настрій.

Запропонуйте школярам назвати відповіді на загадки, знайти зображення згаданих приладів, а потім з допомогою вчителя або самостійно записати відповіді у клітинки кросворду. При цьому можна звернути увагу й на те, що у всіх відгадуваних словах є буква л, а також запропонувати дітям потренуватися у її написанні. Роботу можна виконати, об’єднавши дітей у 5 груп. Кожна група отримує власне завдання із загадкою, відгадує її та розповідає, для чого потрібен прилад, як він працює, які існують правила його безпечного використання.

  1. Є у нас в квартирі робот, має він великий хобот. Любить робот чистоту і гуде, як лайнер «Ту-у-у» (Пилосос) 
  2. Якщо душно буде влітку – у кімнаті зробить вітер. (Вентилятор)  
  3. В нашій кухні кілька літ він воркоче, наче кіт, і ховає справжню зиму за надійними дверима. (Холодильник). 
  4. Він на відстань не зважає. С ким попросиш – з тим з'єднає. Як почуєш звук-рингтон, треба брати… (Телефон)
  5. Схожа груша ця на сонце, має вуса й шапочку. Здогадались, діти, що це? Електрична …( Лампочка.)

Після цього доречно буде розказати, чим відрізняються звичайні електричні та енергоощадні лампочки, які з них треба обирати, пам’ятаючи про необхідність збереження довкілля, як утилізувати відпрацьовані, якої шкоди можуть завдати викинуті на смітник батарейки, лампочки та акумулятори. Доповнити розповідь цікавою інформацією допоможе мультфільм.

За допомогою мультфільмів можна також показати, як влаштовані деякі прилади, наприклад, міксер і пилосос.

Розкажіть дітям, що електроприлади – це електричне або електромеханічне обладнання, що виконує корисну роботу в домашньому господарстві: допомагає готувати їжу, прибирати, прати тощо.

Обговоріть зі школярами правила безпеки при користуванні електроприладами, запропонуйте їм поміркувати над такими запитаннями:

1. Чому перед тим, як увімкнути електроприлад, преба уважно подивіться на його шнур і вилку?
2. Чому ніколи не можна торкатися електроприладів вологими або мокрими руками?
3. Чому не можна залишати електроприлади без нагляду впродовж тривалого часу?
4. Чому, закінчивши роботу, обов’язково треба перевірити, чи все вимкнено?
5. Чому не можна користуватися електроприладами без нагляду дорослих?
6. Чому не можна користуватися саморобними електроприладами?
7. Що треба робити, якщо ви побачили в квартирі полум’я або відчули запах диму, горілої ізоляції?
9. Що треба робити, якщо вдома нікого немає, а ви побачили в квартирі полум’я або відчули запах диму, горілої ізоляції?
10. Чому не можна гасити електроприлади, що зайнялися, водою?
Давайте пофантазуємо. Уявіть, які роботи або механізми були б корисними в школі, в домашньому господарстві, в магазині, на виробництві, як могли б змінитися знайомі нам сьогодні прилади. Запропонуйте дітям намалювати їх або змайструвати з різноманітних матеріалів. А потім представити однокласникам, щоб вони відгадали, що це.
За матеріалами сайту На урок

 
21-10-2019