У Всеукраїнській акції „16 днів проти насильства” заклади освіти активізували роботу щодо запобігання різним формам насильства

У Всеукраїнській акції „16 днів проти насильства” заклади освіти активізували роботу щодо запобігання різним формам насильства

Два тижні в галузі освіти були наповнені різноманітними інформаційно-просвітницькими, виховними та іншими заходами, спрямованими на запобігання та протидію різним формам насильства –           з 25 листопада до 10 грудня в Україні проходила щорічна акція ,,16 днів проти насильства”, до якої активно долучилися учасники освітнього процесу закладів освіти області.

Метою таких заходів є формування у дітей та дорослих небайдужого ставлення до жорстокості і насильства, розуміння цієї проблеми, причин, ознак і способів запобігання домашньому насильству та насильству за ознакою статі, а також захист прав та інтересів, збереження життя і здоров’я дітей.

У рамках Міжнародної кампанії ,,16 днів активних дій проти ґендерного насильства” в області проведено також регіональну акцію ,,Бузкова стрічка”. Зокрема, Центром практичної психології і соціальної роботи Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти в режимі онлайн для практичних психологів і соціальних педагогів організовано вебінари „Мистецтво міжособистісної взаємодії: формування ненасильницької моделі поведінки у дитячо-батьківських стосунках”, „Формування нетерпимого ставлення до насильства”, конференції з обміну досвідом „Запобігання та протидія насильству і жорстокому поводженню з дітьми”, „Профілактика та протидія цькуванню у шкільному середовищі”. Під час цих заходів було обговорено нові ідеї щодо організації та проведення у закладах освіти області інформаційних кампаній для підвищення обізнаності усіх учасників освітнього процесу з питань попередження насильства в сімʼї та жорсткого поводження з дітьми.

Під час Всеукраїнської акції ,,16 днів проти насильства” у закладах освіти проведено заходи, приурочені до Європейського дня захисту дітей від сексуального насильства та сексуальної експлуатації, Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства над жінками, Всесвітнього дня боротьби із СНІДом, Міжнародного дня боротьби за скасування рабства, річниці з дня ,,Монреальської різанини”, Міжнародного дня прав людини.

Неабияку активність в акції щодо протидії насильству проявили обласні заклади позашкільної освіти. Зокрема, у Закарпатському обласному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді проведено виховні години і бесіди, присвячені протистоянню насильству над дітьми з боку дорослих, боротьбі з глобальним поширенням епідемії ВІЛ/СНІДу на тему: „Добро починається з тебе”, „Життя без насильства”, „Скажімо „НІ” булінгу в шкільному колективі”; „Не дай СНІДу шанс”, організовано мультимедійну презентацію „16 днів проти насильства”, з якої вихованці дізнались про види насильства (фізичне, психологічне, економічне, сексуальне) та їх характеристики. Велика увага приділялась кібербулінгу, адже саме цей вид булінгу є найактуальніший зараз серед молоді.

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом у закладі позашкільної освіти організовано зустріч вихованців з фахівцями центру профілактики боротьби зі СНІДом. Гуртківці отримали інформацію про шляхи передачі інфекції, її стадії та ознаки, усвідомили зв’язок між способом життя і ризиком інфікування, а також обговорили проблему толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих, взяли участь у грі-вікторині „Що я знаю про ВІЛ/СНІД?”.

Тематичні інформаційно-просвітницькі заходи, виховні хвилинки „Життя без насильства”, „Я маю право!”, „Ні, насильству!”, які порушили тематику насильства у сім’ях, шляхи запобігання, попередження та подолання цих проблем, проведено в  Закарпатському обласному палаці дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН”.

Вихованці студії образотворчого мистецтва ім. З.С.Баконія  розгорнули  виставку дитячих малюнків „Маю право на захист”. Діти зобразили своє уявлення про права дітей, передали бачення гармонійних відносин у сім’ї, гуманне ставлення до людей з інвалідністю.

Тематичні заходи під гаслом ,,Ми – проти насильства!” організовано в Закарпатському обласному центрі науково-технічної творчості учнівської молоді. Було проведено просвітницькі бесіди, тренінгові заняття, перегляд навчальних відеороликів та виготовлення тематичного плаката.

Акцію „Стоп насильству!” було організовано у Закарпатському центрі туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді, під час якої проведено чимало заходів для формування учнівської свідомості щодо нетерпимого ставлення до насильства. Педагоги прагнули донести до дітей розуміння того, що насильство є порушенням прав людини, потрібно сказати ,,Ні!” насильству у власній родині.

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, з метою профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі та виховання терпимого ставлення до хворих на ВІЛ/СНІД у гуртках „Екологічне краєзнавство” та „Верховинці” було проведено години спілкування з елементами тренінгу „Разом проти СНІДу”, організовано виставку малюнків та плакатів „Зупинимо СНІД, доки він не зупинив нас”, вікторину „Міфи і факти про ВІЛ/СНІД”, перегляд відеоролика „ВІЛ/СНІД”.

Під час проведення Всеукраїнської акції ,,16 днів проти насильства” у закладах загальної середньої освіти проводилися уроки, присвячені захисту дітей від сексуального насильства ,,Особиста цінність та безпека” для учнів  5 – 9 класів і уроки щодо онлайн-безпеки дітей для учнів 3 – 4 класів, організовано демонстрацію відеофільмів за матеріалами проєкту Ради Європи „Боротьба з насильством щодо дітей в Україні” „Розкажи дорослому, якому довіряєш”, „Дізнайся про свої права в цифровому середовищі”, „Почни говорити”.

Змістовне проведення усіх освітніх, інформаційно-просвітницьких та виховних заходів у закладах освіти сприяло формування у дітей навичок щодо запобігання насильству, захисту від різних форм насильства, на вироблення вмінь творити добро, усувати прояви жорстокості в своїй поведінці, попереджувати жорстоке поводження з людьми, вихованню чуйного ставлення до людей і всього навколишнього світу.

11-12-2020