Визначено переможців обласного етапу Всеукраїнської історико-краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”

Визначено переможців обласного етапу Всеукраїнської історико-краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”

8 лютого 2020 року на базі Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді відбулася обласна учнівська конференція, під час якої підбито підсумки І-го (регіонального) туру Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”.

Цього року для участі у регіональному турі Всеукраїнської краєзнавчої акції відповідно до п’яти тематичних напрямів надіслано дослідницько-краєзнавчі роботи учнів закладів освіти м. Ужгород, м. Мукачево, м. Хуст, Виноградівського, Великоберезнянського, Мукачівського, Міжгірського, Тячівського та Ужгородського районів.

На початку учасників обласної конференції – лауреатів та призерів обласного етапу акції й їх керівників – привітали представники оргкомітету та журі регіонального туру Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”, працівники департаменту освіти і науки облдержадміністрації, Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді.

Фахове журі регіонального туру Всеукраїнської краєзнавчої акції визначило кращі учнівські роботи в кожному тематичному напрямі. Зокрема, у напрямі „Український визвольний рух 1930-х років, періоду Другої світової війни та у повоєнні роки” кращою визнано роботу Білака Любомира, учня Хустської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 2 (керівник Антал М.М.), у якій учень, дослідивши тему „Національно-визвольний  рух жителів нашого краю в 40-50 роках ХХ століття”,  узагальнив правдиві матеріали про репресованих за антирадянські настрої закарпатців, невинних жертв тоталітарного режиму, засуджених з політичних мотивів.

У тематичному напрямі „Дисидентський рух опору комуністичному та тоталітарному режимові” кращою визначено роботу „Право на віру: релігійне дисидентство на Закарпатті в радянську добу”, яку презентувала учениця Солянської загальноосвітньої школи І–ІІ ступенів Великоберезнянської районної ради Ціпар Богдана (керівник Ладані О.О.). У своїй роботі учениця дослідила результати антирелігійної політики радянської влади, яка супроводжувалася репресіями проти найактивніших представників  духовенства і віруючих на Закарпатті впродовж понад сорока років, аж до початку 90-х років ХХ ст.

Кращою в тематичному напрямі „Боротьба українців проти більшовицької диктатури та військової агресії Росії” визначено дослідницьку роботу учениці Великоберезнянської гімназії Бендзо Ангеліни (керівник Савко О.В.) „Помста за свободу: національний вимір Голодомору в 1932 – 1933 роках”. У роботі розкрито узагальнюючу картину причин, суті та наслідків Голодомору  в Україні  1932 – 1933 років як спланованої акції проти українського села, висвітлено головні риси і наслідки цього злочину сталінізму для українського суспільства.

Переможцем у тематичному напрямку „Українська революція – доба національного державотворення” визначено учня Залужанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Мукачівського району  Ленітського Сергія (керівник Товт М.М.), який презентував дослідницьку роботу „Економічна політика уряду Української Держави гетьмана Павла Скоропадського”. Досліджуючи економічну політику уряду                             П. Скоропадського, зокрема аграрні відносини, промислово-торгівельну та фінансову політику, спрямовані на відновлення сільського господарства в країні, створення міцного класу хліборобів, учнем було використано багато документів і спогадів.

У тематичному напрямі „Українська державність: від Революції на граніті до Революції Гідності” журі визначило переможця, вихованця ЗЦТКЕСУМ Олександра Шелепця, який разом із своїм керівником Дзембасом О.В. розкрили тему „Місто Ужгород та  Революція Гідності”. У представленій роботі досліджено перебіг подій під час Революції Гідності, наведено свідчення громадських активістів-учасників, використано різноманітні інформаційні джерела.

Переможці регіонального туру Всеукраїнської краєзнавчої акції, а також їх наукові керівники нагороджені грамотами департаменту освіти і науки облдержадміністрації. Призери та їх керівники – грамотами Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді. Усі учасники, які посіли І-ІІІ місця, отримали сувеніри від центру туризму. 

Дослідницькі роботи переможців усіх тематичних напрямів братимуть участь у ІІ (Всеукраїнському) турі Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”.

 

 

 

 

10-02-2020