Зовнішнє незалежне оцінювання 2020 року розпочалось

Зовнішнє  незалежне  оцінювання  2020  року  розпочалось

Сьогодні, 25 червня, розпочалося зовнішнє незалежне оцінювання 2020 року. Першим предметом цьогорічного тестування є математика.

Підготовка до проведення зовнішнього незалежного оцінювання на території області відбувалася згідно з чинними документами Міністерства освіти і науки України, Українського та Івано-Франківського регіонального центрів оцінювання якості освіти, розпорядженнями голови облдержадміністрації від 29.11.2019 № 672 „Про підготовку та проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році” та 15.06.2020 № 308 „Про здійснення організаційних заходів із проведення у 2020 році зовнішнього незалежного оцінювання, єдиного вступного іспиту та єдиного фахового вступного випробування”, а також рядом наказів департаменту освіти і науки облдержадміністрації та Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти.

У проведенні ЗНО-2020 кардинальних змін порівняно з минулим роком не відбулося. Однак  постанова  Кабінету  Міністрів  України  від  20 травня 2020 року № 392 ,,Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів”, доручення  Прем’єр-міністра  України  Шмигаля Д.А. від  28 травня 2020 року № 18243/8/1-20 за результатами наради членів Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 26.05.2020, Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів при проведенні зовнішнього незалежного оцінювання, єдиного вступного іспиту та єдиного фахового вступного випробування  в період карантину в зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 21 травня 2020 року № 24,  внесли  суттєві  застереження, які вимагають  зберегти  життя і здоров’я здобувачів освіти та залучених до проведення ЗНО працівників.

Підписаний 18 червня 2020 року Президентом Володимиром Зеленським Закон України надав можливість звільнити від проходження державної підсумкової атестації (ДПА) у будь-якій формі здобувачів освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2019/2020 навчальному році. Водночас вони мають право пройти атестацію за власним бажанням. Випускникам, які не бажають проходити ДПА, заклади мають видати свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти і додатки до них із записом ,,звільнений(а)” у відповідній  графі  бланку  додатка. При  цьому  здобувачі  освіти,  які  претендували  на  Золоту  або  Срібну  медаль,  мають  право  отримати  такі  медалі без проходження ДПА. Додатково наголошуємо: Закон не звільняє від проходження ЗНО здобувачів освіти, які планують вступати до закладів вищої освіти у 2020 році.

У цьому році зовнішнє оцінювання проводиться із 11 предметів: математики, української мови і літератури, англійської, німецької, іспанської, французької мов, історії України, біології, фізики, географії, хімії.

Учасники зовнішнього незалежного оцінювання мають право на складання тестів не більше як із чотирьох навчальних предметів.

ЗНО-2020 проходитиме у терміни з 25 червня до 17 липня – основна сесія та з 23 липня до 11 серпня 2020 року – додаткова сесія.

Відповідно до наказу департаменту освіти і науки облдержадміністрації та Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти для проходження тестування з української мови та літератури в області працюватимуть 53 пункти тестування проведення ЗНО, з історії України – 43, організовані на базі закладів загальної середньої освіти 12 адміністративно-територіальних одиниць. Для складання біології та географії пункти тестування організовано у семи районах (містах), а з решти предметів – у чотирьох округах проведення зовнішнього незалежного оцінювання – містах Ужгород, Мукачево, Хуст і Виноградів.

За кількісними показниками в розрізі предметів ЗНО виявили бажання складати:  з  української  мови  та  літератури – 12 834 особи; з історії України – 10 312 осіб; з математики – 3997 осіб; з біології – 5202; з англійської мови –2636 осіб; з географії – 4905 осіб; з хімії – 343; з фізики – 559; з німецької мови –112; з французької мови – 22 особи.

Переклад тестів мовами національних меншин буде здійснюватися для 1641 особи, у т.ч. угорською мовою – 1511, румунською – 85, російською – 45.

До роботи на пунктах проведення ЗНО в якості персоналу буде залучено понад  3,5 тис. працівників області.

Прикро, але доводиться констатувати, що на організацію цьогорічної кампанії зовнішнього незалежного оцінювання впливає чимало як об’єктивних, так і суб’єктивних чинників.

Спочатку світова пандемія коронавірусу внесла свої корективи у строки проведення тестування, зумовила необхідність дотримання чітко регламентованих вимог і правил. У зв’язку з цим довгі дискусії точилися навколо кола  учасників тестування. Зрештою крапку у цьому було покладено ухваленням змін до законів України, що регламентують питання завершення навчального року.  Ще один іспит від природи на виваженість, витривалість, необхідність швидко й адекватно ухвалювати рішення мусив пройти упродовж останніх днів Західний регіон України, у тому числі і Закарпаття.  

Та попри локальні перешкоди на шляхах області, пов’язані з негодою,  сьогодні на 17 пунктів тестування з’явилися, у тому числі і завдяки підвезенню шкільними автобусами, 3 168 осіб, щоб стати на один крок ближче до своєї мети – вступити до закладу вищої освіти.

З фотографій видно: на пунктах створено безпечні умови, дотримано усіх протиепідемічних заходів.

Зараз головне  – зібратися з думками, опанувати емоції і з холодним розумом  правильно виконати тестові завдання, запропоновані у сертифікаційній роботі з математики.

Щиро дякуємо всім, хто не пошкодував сил, часу, терпіння, професіоналізму і зробив усе можливе і неможливе для того, щоб ЗНО розпочалось. Віримо, що усі наступні тестування пройдуть так, як заплановано. І в такий спосіб долучимося до здійснення дитячих мрій. 

25-06-2020